Отварят гробница на 17 века в София

Гробницата е част от некропола под базиликата "Света София"

https://blitz.bg/kultura/otvaryat-grobnica-na-17-veka-v-sofiya_news230802.html Blitz.bg

До края на календарната година гробницата на Хонорий ще отвори врати за публиката. Това каза заместник-кметът на Столична община Тодор Чобанов при проверка на изпълнението на реставрацията. Гробницата е част от некропола под базиликата "Света София".

Според заместник-кмета Хонорий вероятно е бил епископ - един от водачите на местната християнска общност през четвърти век. Неговата гробница е единствената с надписи. Тя е открита преди години при разкопки за колектор, съобщава "Монитор".

"При отварянето за граждани ще има миниатюрна експозиция за самата личност и за Сердикийския събор от 343 г. Това е най-важната гробница, открита на територията на София”, допълни Чобанов. До нея са разкрити още няколко.

Столична община планира в следващите няколко години да се прокопае тунел, който да свързва музея „Св. София” и гробницата. Проходът тепърва ще бъде проектиран.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай