Само година след като за временно изпълняващ длъжността директор на Сатирата бе избран Калин Сърменов - Милото, театърът отново е разбунен като кошер от новината, че им спускат за шеф проф. Здравко Митков, който бе разсекретен като ДС агент Василев. Според слуховете в актьорската гилдия назначението било политическо и зад него стоял якият гръб на БСП-стожера Стефан Данаилов. Именно той бил повлиял върху министъра на културата Петър Стоянович. Новината бе „тиражирана” от директора на Народния театър Павел Васев. Самият Данаилов бе категоричен: „Никога не съм се вълнувал на реплики или анонимки от рода на "Един човек каза". Скандалът обаче се „обогати” и с нови щрихи - че процедурата по конкурса е осъществила и контролирала Красимира Филипова - директор на Дирекцията в МК по изкуствата, за която бе припомнено, че е протеже на Ламбо и агент Вероника с 12-годишен „стаж” в ДС.
Дали заради скандалите, но официално до края на миналата седмица назначение всъщност нямаше и Здравко Митков не се е явявал в Сатирата, научи “ШОУ”. За сметка на това почти целият актьорски състав е наежен да противодейства на назначението воглаве с примите на театъра Стоянка Мутафова и Татяна Лолова, Васил Попов и Никола Анастасов. Актьорите излязоха с отворено писмо, в което изтъкват, че си искат за директор Милото. За неформален „говорител” на „протестната група” ни бе посочен актьорът Славчо Пеев. Репортер на „ШОУ” се срещна с него за повече яснота в исканията на народните любимци от Сатиричния театър:
- Г-н Пеев, ако трябва да бъдем честни, и към назначението на Калин Сърменов преди време имаше протести и брожения в театъра...
- Не, не е имало. След това впоследствие, когато той намали заплатите на тези, които не играят. Аз тогава не взех отношение, но той го направи с пълно право. Това е истината.
- Когато беше този скандал с напускането на Мария Статулова и на Павел Попандов, аз попитах Христо Мутафчиев в качеството му на председател на Съюза на артистите защо не се намесва и той общо взето отговори, че среща една надменност от вашия актьорски състав - че вие не търсите помощ от съюза и не се интересувате, че има такъв...
- В това може да има някаква истина. Бяхме членове на Съюза, но една част от актьорите в театъра се отдръпнаха, въпреки че пак може да членуват някои - не знам. Аз лично много ценя Христо като добър актьор, като един много борбен човек, но за членството в съюза - е, въпрос на личен избор. Аз съм член на „Артист аутор”.
- Прави ми впечатление, че отвореното писмо не е подписано от щатни артисти в Сатирата...
- Ами, да. Защото, който и да дойде за директор, може да започне
да отмъщава
Затова решихме да го подпишем само старите актьори, на които нищо не могат да ни направят, и външни хора, които уважават Калин. Защото наистина в последно време благодарение на него се радваме на присъствие, което никога не е било. Примерно, Лили Иванова - ами тя идва на всяка наша премиера! Идват Стефка Костадинова, Стоичков! Каквото и да говорим - Калин е добър бизнесмен! А театърът има нужда от такова нещо. Ако ме питате мене, театърът има нужда от същата схема, в каквато бяхме ние със Станислав Стратиев. Той беше главен художествен директор, аз - изпълнителен директор. Единият трябва да отговаря за художествената част, другият - да „продава” представленията. Но ние говорим сега това в един ден - четвъртък, 12-и, когато още няма официално назначение на директор на Сатирата - това трябва да се подчертае. А какво ще стане, ще видим...
- А какво най-вече ви смущава в евентуалното назначение на Здравко Митков - това, че е бил агент ли?
- Те много ги извадиха за агенти. Едни признаха, че е грешка, други - че е било необходимост, трети - че е имало натиск. Имаше и такива като журналиста Петко Бочаров, които дори се извиниха,
а Здравко мълчи
Мълчанието му ме притеснява. Когато го извадиха с миналото му, той беше ректор на НАТФИЗ, а аз съм играл при него, докато той беше в Сатирата и не мога да кажа нищо лошо.
- Това са годините, в които той е бил агент на ДС. Почувствали ли сте го по някакъв начин?
- Не. Никога. Аз, поне - не. Аз съм обективен - докато беше в Сатирата, в театъра имаше много добри представления - аз съм играл при него. И сега ние се чудим как да се отнесем, защото няма как да кажем нещо лошо... Много е деликатна ситуацията...
- Да разбирам ли, че вие всъщност не сте толкова против Митков, колкото сте за Сърменов?
- Точно така. Има нещо нелогично в назначението на Митков, при положение че при Сърменов театърът е толкова добре. Имахме едно наум, като го назначиха Калин, но той си беше човек на театъра - знаеше какво е Сатиричният. Последните няколко месеца театърът „дръпна”. И аз специално съм му толкова благодарен. Ами, „Онова нещо” на Христо Бойчев се играе в 74 държави! Христо е световен писател за мен, щом се играе в толкова страни. Това е една сложна пиеса, на която аз съм режисьор. И Калин беше човекът, който каза: “Това заглавие ще го има в репертоара на театъра!”. Как да не бъда за него?! Някой може да каже: “Айде, сега, ще слушаме старците в театъра!...”. Ама Стояна играе в трета пиеса! Тя е световен феномен, световен случай е нейният - за „Гинес” е да играе на сцена на тези години и в толкова представления!
- Е, да, ама и Здравко Митков е работил в театъра. И то - нелошо, както казвате...
- Здравко е човек малко по-стерилен, по-особена интелигентност има. Много знае, перфектен английски има - абе, човек с много качества е, ама защо пък да е той, когато Калин едва сега почна да разговаря с хората в театъра, тъкмо дръпнахме и той да си тръгне - не ми изглежда логично и правилно. Това не ни харесва на нас. Калин направи „Кукерикона”, детската школа - нещо много важно! Тая школа също изнася представления - това е един допълнителен принос.
Аз в момента правя три постановки - две на Стратиев и една на Бойчев. И се пълни залата. Аз лично няма от какво да се страхувам. Няма кой да дойде и да посегне на представления, които са печеливши, но въпросът е друг - аз ви обясних вече какъв.
- Вие обаче бяхте уволнени и двамата със Стратиев като директори по художествената и изпълнителната част точно по времето, когато Здравко Митков ви е бил колега в театъра и... агент на ДС...
- Да, така е, но не мога да кажа, че има връзка с него нашето уволнение. Макар че, без да се правим на дисиденти, нас ни уволниха, защото някой беше донасял, че искаме да правим Стефан Цанев, Мрожек, Бойчев... Тогава не ни казаха защо ни уволняват, това го научаваме после - 3-4 години след Десети ноември. Един човек ни каза колко са се страхували да не правим тези автори.
След като ни уволниха през 88-а, Стратиев го преживя много тежко. Стана мрачен и с него не можеше да се говори.
Влезе в болница със страхотен кръвоизлив
Цели 11 години нямаше работа, само по едно време се върна като драматург в Сатирата. Сега играем при огромен успех една негова пиеса - „Лека форма на тежка депресия”. Публиката реагира по бурен начин на реплики от рода ”България - страна за връщане, не за живеене”. Стратиев е казал такива неща след 90-та, че всичко се сбъдва - направо пророчески е предвиждал какво ще стане! Затова искаме да възкресим пиесите му след 90-та - от периода след уволнението и по време на т.нар. демокрация.
- Откъде дойдоха слуховете, че Стефан Данаилов е в дъното на назначението на Здравко Митков?
- Не знам. Но в тази държава зачестиха мерзките постъпки. И с конкурсите е така. В България всички конкурси са предизвестени. Аз съм се явявал и знам.
- Вие сте директор на театъра в Дупница - доста интересен регион...
- Ами, да. /смях - б.а./ Но идват хората, имаме публика. В момента ремонтираме театъра и правим една пиеса на една дупничанка - страхотна колежка - Ана Петрова, актриса от „Младежкия театър”. Пиесата се казва „Целуни ме” и е страхотно написана. Готвим я за празника на града. Направихме една знакова пиеса - „Бай Ганьо”, с Ивайло Калоянчев. А тя е специално писана за баща му - Георги Калоянчев. Но Ивайло прави такъв образ - невероятен! И много по-различен Бай Ганьо прави от баща си. Ивайло много се разви като актьор - аз се радвам много на това негово развитие. Великолепен е.
Освободи се от сянката на баща си
и е великолепен Бай Ганьо, като се различава от Калата. Цяла България обиколихме и продължават да ни канят с тая пиеса. Ходихме и в чужбина с нея - в Кипър. Играхме три представления за българите в Никозия - много публика имахме. Аз съм бил в тоя театър - „Сатирико”, 6 години главен режисьор.
- Най-успешната ви пиеса е „Онова нещо”. Кое, според вас, е „онова нещо”, което пречи на развитието на България?
- Аз станах много скептичен напоследък. Преди това бях по-голям оптимист. Но вижте какво ме развълнува напоследък: 60 хиляди души изпращат в Ирландия, в Англия нашия Стилиян Петров. С песни, със скандирания. А тука, у нас - само 5 хиляди души... За един българин, прославил България и изпаднал в такова тежко положение!... Това ме нарани, аз се вълнувам страшно много от такива неща. /просълзява се - б.а./ В същото време пишем с кого спи Божинов. Много важно! Ето такива неща у българина ме нараняват. И за Калоянчев: Абе, голям е, бе, велик е, бе - кажете го бе, българи! Стоянка. Велика! Световен феномен! Няма такова нещо в света! Христо Бойчев. Цял свят го признава, тука - не. Непризнателни, лоши хора сме българите.
- В личен план да кажете нещо за себе си?
- Много жени, много деца
/смях - б.а./ Ама, както се шегуват, бивша жена и бивше дете няма. Имам страхотна дъщеря на 22, която завърши право в Лондон, а преди това беше с мене в Кипър. И имам един син, който има 4 деца - от 3 до 9-годишна възраст. Страхотни внуци - 3 момчета и 1 момиче.
Досие:
Милото срещу агент Василев
Проф. Здравко Митков е работил години наред в Държавния сатиричен театър „Алеко Константинов” - София - до 1992 г. Петно в кариерата му слага агентурното му минало, макар никой от подопечните му в ръководените от него учреждения да не е казал в прав текст, че е пострадал от негови доноси. Освен в Сатирата Здравков е заемал и друга ръководна длъжност - бил е ректор на НАТФИЗ.
Плюсовете на Сърменов пък според актьорите в театъра са че благодарение на него имиджът на Сатирата се връща към златните си години. „В репертоара на Сатирата в момента има три успешни БЪЛГАРСКИ заглавия, което е рядко срещано явление на сцените у нас - казват те в отвореното си писмо. - Репетират се още три български пиеси. В състава бяха привлечени знакови и обичани от публиката имена. Престижът на театъра беше допълнен и от наградите “Златен кукерикон”, създадени по идея на Калин Сърменов”, допълват звездните актьори. Според тях изключително успешен се оказал подходът на Милото с външни продукции. В театъра вече има и детско студио. “Да, харесвам го!”, каза примата Стоянка Мутафова. И Татяна Лолова е категорична: “Харесвам го като театрал, личност и човек. Уважавам го още от времето, когато беше само актьор”. Откритото писмо на актьорите от Сатирата до Министерство на културата бе подписано и от журналисти и други известни общественици и деятели.
Подкрепа за сегашния директор на трупата изразяват драматургът Христо Бойчев, актьорите Стоянка Мутафова, Светослав Пеев, Татяна Лолова, Йосиф Сърчаджиев, Никола Анастасов, Васил Попов, Красимир Ранков, Емануела Шкодрева, Васил Драганов, Латинка Петрова, Кристина Белчева, журналистите Радослав Янкулов - директор на БНР, Сашо Йовков, Люба Пашова, която се изявява като актриса в Сатирата, бардът Михаил Белчев - директор на Столичната библиотека, спортистките Стефка Костадинова и Илиана Раева, д-р Валерия Пачева и др. Според анонимния сигнал пък ЗА Здравко Митков са гласували: проф. Ромео Попилиев, проф. Елена Баева, председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, Виктор Бойчев, Кирил Бинев, Ина Божидарова, Дени Юрукова.
Най-отявленият враг на Сърменов е актьорът Павел Попандов, който напусна театъра, след като обвини Милото в безпардонност и в слугинаж към ГЕРБ. Театъра напуснаха още Мария Статулова и Филип Трифонов. Всеки - по своя си причина. Статулова - обидена от орязаната си заплата, тогава репликира Сърменов, че актьорите не били „риби” и не се продавали „на кило”.
Истината е, че и назначението на Милото също бе политическо и за кратко също бе бламирано от актьорския състав в самото начало, но постепенно Калин Сърменов убеди колегите си, че работи в правилната посока и че е опитен бизнесмен. За това говорят фактите: бройката зрители през януари миналата година са били 4 хиляди, а по време на неговото директорство - през този януари - 9 хиляди, т.е. двойно и кусур повече.
Калин Сърменов:
Дадох си задника за Сатирата!
"Нарочно подписах договор с Йосиф Сърчаджиев за негово предстоящо представление, за да е спокоен, че ще случи нещо готино и ще може да работи спокойно. Всички останали обаче могат да бъдат махнати, а договорите с тях - прекратени. Много ми е мъчно за децата на Митко Еленов, тъй като следващият директор най-вероятно ще приключи с детското студио към театъра. Няма да продължи и идеята за „Кукерикона”, за който почти буквално си дадох задника, за има театъра собствен облик и тежест", каза Калин Сърменов пред наш репортер.
Еми МАРИЯНСКА