В „Лоранъ” лятото не си отива, а те кани да въздъхнеш щастливо, без да ходиш надалеч
Гледките върху картините си стоят от много години, цветовете ти говорят на летния си език, вплетен си зримо в изобразената красота, а с тъга си казваш: няма ги вече тези художници
Лика Янко е нарисувала една весела „Ева на плажа”, Генко Генков – „Малка църква в гората”, Димитър Казаков –Нерон – „Двама влюбени се гледат влюбено”, Александър Петров –Лавандулата е представен с картината си „Рибари,” Фикрет Ислямов с „Натюрморт с кошница, Йордан Ресански –„Поглед към Тунджа”.
Гледките върху картините си стоят от много години, цветовете ти говорят на летния си език, вплетен си зримо в изобразената красота, а с тъга си казваш: няма ги вече тези художници. Безспорно техните картини днес са скъпи, но в Галерията има прекрасни каталози на ниски цени, които можеш да имаш вкъщи и когато ти е носталгично, да ги прелистваш.
Димитър Казаков-Нерон – „Влюбени”
Мисля си, че откакто Светлин Русев напусна този свят, продажбата на картини съвсем помръкна. Неговото присъствие даваше стимул на нашите богаташи да увеличават своите колекции, с които те много се гордеят.
Светлин Русев не само ги консултираше, но ги насърчи да милеят за родното изкуство. И понеже сега го няма човекът, който неуморно ги приканваше да купуват картини, пазарят се свива от ден на ден. И малкото галерии, които продължават да правят изложби и да продават картини едвам се държат „над водата.”
Генко Генков -„Църква в гората”
На моето мнение за пазаруването на картини, галеристът Лаврен Петров, внук на големия ни художник Цанко Лавренов (1896 -1978) и търговец на картини от дълги години, реагира с обобщението:
-А кога пазарят на картини не е бил труден? Хората нямат такъв интерес, а ако си купят една, две, максимум три картини, това им е за цял живот.
Неговите усилия чрез сайта на Галерия „ЛОРАНЪ” е да образова, да приучи хората да посещават изложбени салони, да ги запознава чрез виртуални изложби с български художници, а младите да питат, знаещите да им обясняват, така се създава интерес, привличане към изобразителното изкуство. Такава е и целта на настоящата виртуална изложба от десет картини на художника Христо Берберов (1875-1948).
Фикрет Ислямов –„Натюрморт с кошница”
От години вече Галерия „Лоранъ” прави освен календарните си изложби и по една сборна изложба през лятото и една зимна изложба за Нова година, където цените на картините са от 99 до 999 лева.
За да имат избор и хора с по ниски доходи.
Йордан Ресански - „Край Тунджа”
Много от старите ни художници са на социални пенсии, защото не са имали щатна работа. Никой не пита как ли живеят възрастните художници, ако нямат рода да им помага.
Александър Петров-Лавандулата –„Рибари”
Ако си спомняте, в презрения Социализъм, в цялата ни страна на поредни местни, общи и индивидуални изложби, всичко почти се изкупуваше от учреждения, заводи, училища, местни художествени галерии, обществени организации, а художниците нямаха проблем да живеят от труда си.
Днес с голям зор по окръзи се съдейства за частични откупки, а творческите съюзи са почти безпомощни да подпомагат поне два пъти годишно своите възрастни колеги, както е било навремето, както е било дори и в трийсетте години на миналия век.
Савка ЧОЛАКОВА, БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: