Всички проблеми в едно семейство идват от родовата памет, ако щете от родовата карма, това заяви в интервю за Нова нюз шоуменът и продуцент Къци Вапцаров.
Той разкри, че вярва напълно, че на човек му се случват лоши неща заради нещо в миналото на предците му и това роботи безотказно. Къци смята, че единственият начин да се справиш с тази карма, е да се върнеш назад във времето и да адресираш това, което е останало да тегне над семейството.
Шоуменът каза също, че науката не приема тези понятия, но той е убеден в съществуването на такава родова памет.
Вапцаров обаче поясни, че не вярва, че животът ни се пределен от съдбата. Той смята, че 10-15% от това, което ни си случва, е предопределено, а всичко останало е резултат от нашите действия. Къци каза също, че вярва, че съществува договор на душата за нейното съществуване в този свят, който тя сключва и не бива да нарушава.
„Родова памет“ и „карма“ не принадлежат към никоя призната научна дисциплина. Те се разглеждат като концепции от духовни, езотерични или религиозни учения, а не от доказуеми науки.
Ето точна категоризация:
🔹 Родова памет
-
Среща се в езотерика, окултизъм, алтернативна психология.
-
В научната психология и генетика няма доказателства, че спомените или преживяванията на предците се предават буквално.
-
Частично се обсъжда в епигенетиката, но това е съвсем различно — тя изследва биохимични промени, не „спомени“.
🔹 Карма
-
Идва от източните религии – индуизъм, будизъм, джайнизъм.
-
В науката не съществува концепция, която да съответства на кармата.
-
Класифицира се като религиозно-философско вярване, а от гледна точка на науката – като ненаучна/псевдонаучна концепция, защото няма проверими механизми.
✔ Обобщение
И двете идеи попадат в сферата на духовността, езотериката или псевдонауката, а не в утвърдените научни области като биология, психология или физика.