Туристическият поток към Одрин, който в последните години привличаше хиляди посетители от България и Гърция за пазаруване и кулинарни изкушения, тази година е осезаемо по-слаб. Това вече се усеща сериозно от местния бизнес, пише Марица бг.
Председателят на Съюза на занаятчиите и търговците в Одрин (EDESOB) Кемал Чингьоз обяви, че заради по-малкия брой туристи търговците масово продават под официално определените тарифни цени.
„В момента никой не говори за повишаване на цените. Напротив – дори дадената тарифа не се спазва. Много обекти остават празни, клиенти няма, а някои колеги продават под минималната цена. Особено тежко е положението в хранителния сектор – например при ресторантите с прочутите одрински дробчета“, посочи Чингьоз.
Той подчерта, че самите търговци са наясно, че високите цени отблъскват посетителите, и затова предпочитат да правят отстъпки, отколкото да изгубят клиенти.
Одрин от години е сред любимите дестинации на българите, които пътуват организирано или индивидуално за пазар, евтини стоки и турска кухня. Тази година обаче се наблюдава спад.
Според официалната статистика за първите шест месеца на 2025 г. Турция е посрещнала 26,4 милиона чуждестранни туристи, сред които близо 480 000 българи. Въпреки стабилния интерес, броят на посещенията от България е намалял с около 13% спрямо същия период на 2024 г.
През януари–април 2025 г. Одрин е бил посетен от над 1 милион чужденци – което е 10,5% от всички туристи в Турция за този период. Въпреки това градът усеща спад в сравнение с миналата година, когато българите бяха повече и посещаваха по-често.
Тази година ситуацията е още по-лоша. За сега търговците си го обясняват с лошото време и се надяват на пролет да има отново традиционното оживление.
Причините за намалелия интерес са няколко – колебанията на турската лира, повишаването на цените на някои продукти и конкуренцията на други дестинации, включително морските курорти.
„Нашите съседи от България са изключително важни за икономиката на града. Надяваме се, че есента ще върне обичайния ритъм на пазарите и ресторантите“, завърши Чингьоз.
Одрин остава топ дестинация за кратки пътувания и пазаруване, но за да задържи българските туристи, местният бизнес ще трябва да предложи по-достъпни цени и повече атракции.