Мариела Нордел: Как да нахраним многото си гости с гулаш, кочинийо и кална торта
Има по-лесен вариант от традиционната скара, така че партито ви да не се превръща в кошмар
Често ни се случва да сме принудени да поканим голяма група хора и да не е удобно да се „отсрамваме“ само с парти храна – редовните хапки, сандвичи и мезета. Понякога гостите очакват наистина да се наядат „като хората“ и поставят домакинята в затруднение с безкрайни приготовления, харчове, слугуване по зареждане, чистене и най-накрая партито се превръща в кошмар. Повечето семейства избират в такъв случай традиционната скара и салати, но в този брой ще ви предложа едно изненадващо меню „за наяждане“ с лесни за изпълнение рецепти, ненатоварващи бюджета и даващи свобода на домакинята, като позволи гостите сами да се обслужват. Гарантирам ви, че всички ще останат много доволни и няма да има място за скука на масата.
Гулаш за 10 души
Продукти:1.5 кг хубаво месо – телешко или свинско. Важното е да не е мазно, но да не става сухо след готвене.
Олио
6 глави лук
6 бр моркови
Дафинов лист -4-5 листа
Мащерка – 3-4 стръка
Целина – 1 глава
6 домата
6 зелени чушки
7-8 средно големи картофа
Сол, смлян пипер, смлян червен пипер
1 кутийка нарязани червени домати
3 малки кутийки доматено пюре
3 кубчета бульон – бийф или зеленчуков
За гарнитура – може сварен ориз или сварени макарони.
Технология:
В дълбока тенджера с дебело дъно, в малко олио запържваме ситно нарязания лук, до златисто, прибавяме ситно нарязаните моркови и целина, като бъркаме, за да не загорят. Добавяме дафиновия лист, мащерката. Когато получат лека златиста коричка, добавяме месото, нарязано на средно големи кубчета и го запържваме съвсем леко, колкото да придобие златиста коричка. Изваждаме само парчета месо и ги оставяме настрана. В тенджерата прибавяме чушките, нарязани на средно големи парчета, като месото. Когато се позапържат леко, намаляме котлона на средно и изсипваме смления червен пипер, доматеното пюре, натрошваме кубчетата бульон, ситно нарязаните домати и оставяме всичко да се запържи добре. След това изсипваме кутийката с нарязаните домати и пак оставяме за 5-6 мин. да се дозапържи, като не забравяме и да бъркаме, за да не загори. След това изсипваме 5 л вода и разбъркваме добре, да не се получи загар по дъното на тенджерата. Слагаме нарязаните на дребни кубчета картофи – като за мусака, разбъркваме добре и оставяме да се сварят напълно. Тогава връщаме обратно месото и след 2-3 мин. изключваме котлона. Преди сервиране се слага в чинията предварително приготвената гарнитура от сварен ориз или сварени макарони, след което се сипва отгоре им от гулаша.
Шведска солена торта
Продукти за 10 души:1 пакет краве масло
3 кутийки крема сирене „Филаделфия“
4 бели хляба /от правоъгълните/, нарязан на филийки
2 пакетчета кашкавал, предварително нарязан на тънки слайсове – около 500 г
400 г шунка, нарязана на слайсове
1 букет репички
10 яйца
Сол, смлян бял пипер
1 връзка пресен магданоз
2 краставици
1 кутийка чери доматки за украса
Оставете маслото навън, поне за час, за да се размекне. Сварете яйцата – твърдо сварени и ги нарежете на тънки шайби. Изрежете коричките на хляба. Нарежете на ситно магданоза. Нарежете на тънки шайби краставицата. Разбийте с миксера крема сиренето с маслото, овкусете със сол и смлян бял пипер.
Наредете първия пласт хляб така, че да ви се получи основа – квадратна или правоъгълна. Намажете с маслената смес и отгоре наредете пласт кашкавалени слайсове, а върху тях тънко нарязаните краставици, за завършек наредете яйчените шайби. Наредете следващ пласт хляб, пак намажете и наредете само шункови слайсове, пак хляб с ред краставици, кашкавал и яйца и така докато свършите хляба. Запазете от всички продукти – шунка, яйца, кашкавал, краставици по малко за декорация. Най-накрая намажете от всички страни цялата торта с масления крем и започнете декорацията. Наплескайте на страничните стени нарязания магданоз, а от горе на тортата оформете като розички няколко кашкавалени, шункови и краставични слайса, декорирайте и с яйчените шайби, разполовените чери доматки да се получи красива градина. Оставете в хладилника да стегне.
Печено прасенце по испански или Кочинийо
Не е нужно да имате пещ или барбекю на двора, достатъчно фурната да ви е с нормален размер и да пече добре. Най-важното е да изберете прасенцето - не трябва да е по-малко от 3 кг и по-голямо от 4.5 кг.Приготовление:
Помолете месарят да го изчисти добре от карантията и да го опърли. Нарежете няколко глави лук на две парчета, глави чесън - също, подберете пресни билки - мащерка, риган, салвия - каквото намерите и от предната вечер натрийте прасенцето добре със сол, чесън, билки, увийте го с лука, чесъна и подправките и го оставете така да пренощува. На другия ден сложете всички продукти без прасето в една дълбока тава, залейте ги с 1 пръст прясно изстискан портокалов сок и сока на 1-2 лимона, а прасенцето положете върху решетка. Ако имате лозе, добре е да намерите няколко лозови пръчки и ги подложете под прасенцето, върху решетката и няколко в маринатата в тавата. Намажете прасето добре с масло с билки отвътре, но не и отгоре върху кожата му. Маслото се приготвя по следния начин - разтопете на слаб огън един пакет краве масло, прибавете вътре в него сол, скълцан чесън, ситно нарязани див лук, мащерка, босилек и го оставете в хладилника да стегне. Най-добре е да завиете края на ушите и копитцата с алуминиево фолио, защото иначе може да изгорят. Фурната трябва да е загрята на 150 С. Поставете прасето върху решетката с кожата на долу, към тавата, намалете фурната на 140 С и печете така 45-50 мин. Извадете и обърнете с кожата на горе. Печете отново 45-50 мин., като на всеки десет поливайте кожата на прасето със сока от тавата. След това увеличете температурата на 190 С и когато придобие хрупкава коричка, извадете - горе долу след около 20 мин. Тези минути ви ги давам ориентировъчно, защото всичко зависи от теглото на прасето и от реотаните на фурната ви. Най-добре е да следите внимателно, за да не го изгорите. Готовото прасенце разрежете на порции и посолете с морска сол. Сосът от тавата прецедете и сипете в тенджерка, като оставите да поври, докато се сгъсти достатъчно. Легирайте го с бучка масло - биете с телта, като прибавяте студеното масло, нарязано на малки кубчета, докато се поеме цялото от соса. Сервирайте го отделно в сосиера.
Шведска кална торта
Тази торта е с хрупкава коричка отвън, но с мека, почти течна среда вътре. Продуктите са за торта за 6 души, така че най-добре ще е да направите 2 торти.150 г краве масло, 300 млл захар, 150 млл брашно, 2 пакетчета ванилия/ванилиева захар, половин ч.л. сол, 4 с.л. с връх какао на прах, 2 големи яйца
Технология:
Пуснете фурната на 200 С да се затопли, сложете маслото в канче на котлона на ниска температура да се разтопи, че да стане течно. През това време смесете захарта, брашното, солта, ванилиевия прах/захар, солта, какаото в голяма купа. Прибавете разтопеното течно краве масло, като бъркате внимателно с шпатула. След това изсипете и съвсем леко разбитите яйца, като продължавате да бъркате с шпатулата, че да не влиза много въздух в сместа и да се получи пухкава. Объркайте бавно и внимателно всичко до получаване на еднородна смес. Намаслете с краве масло 22 см форма за печене. След това я посипете с брашно, като изтръскате остатъка от стените и основата – трябва да е съвсем леко набрашнено. Изсипете сместа и сложете във фурната, като скарата да е по средата. Печете 20-22 мин, след което извадете и оставете да изстине напълно, след което го сложете в хладилника. Извадете внимателно от формата и сложете в подноса за сервиране, поръсете с пудра захар.