Климатичните промени се очаква да засилят силната турбулентност по време на полети в периода между 2050 и 2080 г., сочи ново проучване. Учени от Университета в Рединг в Англия са анализирали симулация от суперкомпютър на атмосферата в бъдеще, концентрирайки се върху турбулентността при ясно небе. Тъй като е невидима, турбулентността при ясно небе се счита за особено проблематична.

За тези, които изпитват дискомфорт при летене, резултатите от проучването не са особено успокояващи.

Според проучването, силната турбулентност при височина на летене от близо 12 000 метра се очаква да нарасне с около 181% над Северния атлантически океан; със 161% над Европа; със 113% над Северна Америка; с 92% над Северния тих океан; и с 64% над Азия.

"Турбулентността обикновено не представлява голяма заплаха за полетите, но е причина за наранявания на стотици пътници всяка година," казва Люк Сторър, един от авторите на проучването.

"Тя също така е най-често срещана причина за травми при стюардесите."

Проучването прави първите прогнози и за Южното полукълбо и тропиците. Силната турбулентност се очаква да нарасне с около 62% над Южна Америка; с 53% над Австралия; и с 51% над Африка, пише CNBC.

Прогнозираното засилване на турбулентността се смята, че е в резултат на глобалните температурни промени, засилващи нестабилността на вятъра във въздушните течения при големи височини. Това, от своя страна, води до създаването на повече и по-устойчиви въздушни ями.

"Въздушната турбулентност нараства в световен мащаб през всички сезони и при различни височини на летене," казва Пол Уилямс, преподавател по Атмосферни науки в Университета на Рединг.

"Проблемът само ще се задълбочава, тъй като климатичните условия продължават да се променят," твърди още Уилямс.

Проучването, според него, очертава необходимостта от разработването на по-добри прогнози за турбулентността, които биха могли да ограничат риска от наранявания на пътниците и разходите за авиокомпаниите.