Уиздъм (от англ. wisdom – мъдрост) е една много стара птица, която е маркирана за първи път през 1956 г. Въпреки възрастта си обаче Уиздъм все още създава деца, пише „Дискавъри“ (Discovery).

Според Американската служба за опазване на рибите и дивите животни в тихоокеанския регион старата Уиздъм е родила ново бебе в гнездото си на Мидуей Хавай – един от най-старите атоли в света.

Уиздъм е поне на 66 години и е лайзенски албатрос. Тя е била забелязана на атола през декември миналата година, когато изследователите са направили вълнуващо откритие – тя мъти яйце, а гордият татко е приятелят на Уиздъм – Акеакамаи (бел.ред. хавайска дума, която означава „търсач на мъдрост“).

„Уиздъм продължава да вдъхновява хора по целия свят. Тя се връща в дома си на атола Мидуей през последните шест десетилетия и е дала живот на между 30-35 пилета“, казва Боб Пейтън, ръководител на проект в Американската служба за опазване на рибите и дивите животни в тихоокеанския регион.

Твърди се, че Уиздъм е на поне 66 години, но възрастта ѝ не може да бъде точно определена,

предвид историята ѝ. Тя вече е имала пилета, когато е открита от учените и маркирана през 1956 г. Този вид албатроси обаче достигат полова зрялост, когато станат на поне 5 години и може да нямат пилета докато не навършат 8 или 10 години.

Уиздъм и Акеакамаи ще останат на атола за около седем месеца, докато отгледат детето си и ще изразходят много енергия в излитане и търсене на храна, с която да хранят малкото си. Това е процес, който отнема толкова много време и усилия, че лайзенските албатроси обикновено не снасят яйца всяка година.