Експеримент доказа, че властта променя гласа!
Експериментът започва с анализ на гласовете на 161 студенти, които трябвало да прочетат на глас един и същи текст. След това студентите участват в упражнение за водене на преговори. Половината получават позиции с по-голяма власт. Едни имат „вътрешна информация”, други са били подканени предварително да си припомнят момент от живота си, когато са имали по-голяма власт. Другата половина получават получават нисък властови статут.
Веднъж поставени в сценария, студентите с високи властови позиции променили гласовете си по измерим начин. Освен това, друга група студенти, играещи ролята на слушатели в експеримента, усетили вокалните изменения и въз основата на тях успели да различат кой има повече власт.
Ko споделя пред Mashable, че първоначално те са искали от участниците да изброят характеристиките на „влиятелния” глас. Широко разпространени схващания, например това, че този глас е „дълбок”, бързо са отпаднали.
„Много от характеристиките, които посочиха, бяха доста различни от тези, които използваха по-късно”, казва тя. „Разполагаме с предварителни данни, които ни карат да мислим, че това наистина не е съзнателен процес.”
Въпреки това, някои хора са се научили как съзнателно да прилагат триковете на „властния глас”.
Изследователите използват удивителен пример за сравнение: Маргарет Тачър, която е преминала специално вокално обучение, за да направи гласа си по-авторитетен.
„И ето, само погледнете: в пет от шестте измерения на акустичните свойства гласът на Маргарет Тачър се е променил в абсолютно същата посока като на нашите участници,” обяснява Галински.
Въпреки, че не е специално анализиран за целите на експеримента, Ko цитира и Уинстън Чърчил като говорител с „динамичен” глас, макар не можем да проследим вокалните промени при него.
Има много фактори, които играят роля в това дали някой изглежда влиятелен, особено при политиците”, казва Ko.
Как властта се отразява на мозъка
„Това, което властта прави е, че на практика променя из основи базисното психологическо състояние на хората”, казва Галински.
Има причина да казват, някой е „опиянен от власт”. Тя има три основни ефекта: намалява стресовия хормон кортизол, активира ориентираната към действия част от мозъка и повишава равнището на самоувереност. Нищо чудно, че всички толкова жадуват за нея.
Проучването също така показа, че мъжете и жените са еднакво засегнати от вокалната промяна.
За тихите по природа
Резултатите от изследването може да са лоша новина за хората, които имат тих или по-мек глас. Въпреки това, поради подсъзнателния характер на гласовото изменение, не е необходимо да се опитвате да говорите по-високо. Вместо това, според учените ще се справите много по-добре ако „мислите за моментите, в които сте имали власт.”
„Това променя начина по който се активира мозъка, променя хормоните на стреса, всичко това,” казва Галински. „Можете да станете човек с динамичен и контролиран глас, който излъчва сила.”
Последвайте ни
0 Коментара: