До 2550 лева стигна наддаването за скъпоценния пъпеш „Юбари“, отгледан в оранжерия край Пловдив и пуснат на търг в неделя точно в 9 часа от пловдивския фермер Красимир Кумчев, показа проверка, пише „Телеграф“.

„Юбари“ е сорт, култивиран в Япония, където на организирани търгове цената му достига до 46 000 долара.

Красимир Кумчев е първият българин, отгледал кралския пъпеш на родна почва. Поемайки това предизвикателство, той иска да докаже, че българската земя може да даде най-доброто на скъпоценния плод.

Търгът се провежда на неговата фейсбук страница. Цената от 2550 лева бе достигната към 17 часа в неделя. Стъпката в наддаването е 50 лева, в него към късния следобед се бяха включили седем участници.

Цел

Търгът продължава, докато плодът достигне пълна зрелост, което според Кумчев ще стане до седмица, най-много до десет дни. Набраната сума ще отиде за благотворителна цел – в центъра на Пловдив да се изгради Фонтанът с ябълката, който ще символизира плодородието на Тракийското поле.

Самият Кумчев познава само един от участниците в наддаването досега и той е търговец със селскостопанска продукция. Непосредствено преди да обяви началото на търга, Кумчев получил съобщение от непознат участник, който му обещал 5000 лв. за скъпоценния плод.

Фермерът обаче отказал, защото наддаването трябвало да става прозрачно във Фейсбук. По-късно същият този участник се включил в търга с оферта за 1600 лв., а Кумчев очаква предложението му по-нататък да стигне и обещаните 5000 лв

Първи

Пловдивският фермер в крайна сметка се е отказал от първоначалното си намерение той и семейството му да са първите, които ще опитат един от четирите „Юбари“, отгледани в оранжерията край Пловдив. Той решил да предостави тази чест на спечелилия търга участник.

В същото време е убеден, че отгледаните от него пъпеши ще достигнат възможно най-добрата захарност от 13%, което е и най-доброто качество за този сорт.

„Ако това стане, ще бъде ода за българската земя. Аз нея я възпявам непрекъснато. Ще бъде уникално, че при естествени условия пъпеш, расъл на българска почва, достига най-високите нива на захарност по класификацията на „Юбари“ в света“, отбеляза фермерът.