Ако страдате от акне, вероятно вече знаете абсолютно всички популярни съвети за и против как да се справите с него. Но да видим кои са най-често срещаните митове, които не само, че няма да ви помогнат, но могат и да влошат положението, пише obekti.bg, позовавайки се на BrightSide.

Хранителните ви навици не оказват влияние на разпространението му

Въпреки че доста стари проучвания сочат, че няма връзка между акнето и храненето, съвременната наука доказва тъкмо обратното. Захарта води до производството на инсулин. А когато той е в изобилни количества, може да доведе до акне. Избягвайте продукти с висок гликемичен индекс, като бял хляб, сода, шоколад и бира. Акнето може да се появи още заради хормоните, съдържащи се в мляко, които увеличават производството на мазнини. Тяхното изобилие запушва порите и води до появата на пъпки.

И това е интересно: Ако миете лицето си твърде често, ще ви сполети нещо ужасно - четете тази и още полезни новини на zdrave.to

Хапвайте продукти, които запазват кожата свежа. Например:

- Продукти с нисък гликемичен индекс. Например пълнозърнест хляб, кашу, карфиол и краставици. Те могат да намалят разпространението на акне.

- Продукти, богати на цинк. Например месото, яйцата, гъбите и морските дарове. Този минерал помага за възстановяване на кожата. 

- Витамин А спомага за заздравяването на акнето. Ето защо е важно да добавите моркови, зеле и спанак към вашата диета.

Тютюнопушенето улеснява разпространението му

Да, това е вреден навик, но той не води до разпространението на акне. Тютюнопушенето влошава регенерацията на кожата и забавя лечението на акнето. Ако спрете вредния навик, може да забележите, че започвате да изглеждате все по-добре: притокът на кислород към кожата се увеличава и възстановителният процес се ускорява.

Декоративната козметика води до акне

Не изпадайте до крайности - не всяка козметика е вредна. Купувайте продукти, които са маркирани като некомедогенни - те се произвеждат специално за проблемна кожа. Избягвайте такива, съдържащи спирт и масла. Спиртът изсушава кожата и предизвиква кожно раздразнение, което от своя страна причинява разпространение на акне. Маслата омазняват кожата и запушват порите. Не забравяйте, че козметиката трябва да съдържа алое, ретинол и пептид 10. Тези компоненти подобряват лечението на акне, тъй като стимулират производството на колаген.

Слънцето помага в битката с него

Всъщност, точно обратното. Ултравиолетовите лъчи карат мастните жлези да работят по-активно, а това от своя страна води до появата на нови пъпки. Ето защо лекарите препоръчват да избягвате тена, когато имате акне. Използвайте слънцезащитен крем за проблемна кожа. Той я предпазва от слънчевите лъчи и разпространението на акне.

Стресът води до акне

Да, новите пъпки принципно се появяват от стрес. Но ако вече имате акне, това, което прави той е, да забавя процесите на заздравяване.

Мийте по-често лицето си и акнето ще изчезне

Черните точки и акнето се появяват, след като порите се запушат с излишно количество себум. Съответно можете да миете лицето си колкото си искате - това няма да намали акнето по никакъв начин. То обаче би могло да предизвика допълнително дразнене - гъбичките и четките за лице травматизират кожата и не я почистват. Просто подсушете лицето с кърпа или салфетка. Сапуните, които съдържат сулфат (SLS, SLES) и почистващите препарати изсушават кожата.

Пастата за зъби помага да се отървете от акнето.

В нея откриваме сода за хляб, етерични масла, водороден прекис, ментол и триклозан. Тези съставки могат не само могат да изсушат кожата, но и да предизвикат дразнене и обриви. Най-добре е да използвате продукти, базирани върху бензоил пероксид и които са специално разработени за лечение на акне.