Северното сияние, което бе наблюдавано над България и Европа вечерта на 5 ноември, беше истинска изненада за всички. Причината е, че този феномен изобщо не е характерен за нашите географски ширини.

Въпреки това се оказа, че такова явление все пак е имало у нас и преди и то не толкова отдавна. 

Ето какво обясняват от Meteo Bulgaria: 

"Вчера, 5 ноември, между 16:45 ч. и 18:45 ч., бе наблюдавано полярно сияние от България. Магнитната буря е причинена от изхвърлена от Слънцето коронарна маса, като изригването е било по посока към Земята.

Kp индексът е достигнал стойност 8, а това означава много силна магнитна буря. Той може да бъде от 0 до 9 (екстремно силна буря). Планетарният Kp индекс е мярка за смутеността на земното магнитно поле и за силата на магнитната буря.

Полярно сияние над България е наблюдавано и на 6 април 2000 година. Фотографията е направена от астрофотографа Илиян Даргънов, по време на наблюдателна експедиция в Националната астрономическа обсерватория-Рожен, когато са провеждани наблюдения с 50/70 км Шмит телескоп.

Фотографията е публикувана в Учебник по астрономия с автори проф. Никола Николов, доц. Веселка Радева и Елисавета Илиева на издателство Педагог 6 през 2003 година."

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук