Екип от учени е открил воден свят, покрит с океан, който обикаля около подобна на слънцето звезда на разстояние 245 светлинни години. Откритието е направено с помощта на данни от сателита на НАСА за изследване на транзитни екзопланети (TESS).

По-късно то беше потвърдено с помощта на наземни телескопи. Планетата, известна като TOI-1231b, е с радиус малко под два пъти по-голям от този на Земята.

Според „Сайънс Алерт“ планетата обикаля около звезда, която е малко по-малка от земното Слънце, само за 4,9 дни. Измерванията на плътността показват, че атмосферата ѝ може да се изпарява. Това би довело до обезлюдяване на океанския свят.

Учените, ръководени от Искра Георгиева от Шведския технологичен университет "Чалмърс", смятат, че откритието може да помогне да се разбере защо няма много светове между 1,5 и 2 земни радиуса.

Откритието на океанския свят, което ще бъде публикувано в Astronomy & Astrophysics, понастоящем е достъпно чрез arXiv.

От 90-те години на миналия век досега учените са открили над 5300 екзопланети с помощта на транзити и радиални скорости. Според изследването при транзита се наблюдават промени в звездната светлина, когато орбитираща екзопланета преминава между Земята и звездата.

Въпреки че съставът на TOI-733 b е неизвестен, учените създадоха модели, които определиха, че тя може да е загубила първоначалната си водородна и хелиева атмосфера.

Интересното е, че тя е била заменена от вторична атмосфера, съставена от по-тежки елементи. Възможно е също така екзопланетата да е океански свят, което би означавало, че все още има атмосфера, богата на водни пари.

Ако случаят е такъв, екзопланетата не би претърпяла значителна загуба на атмосферна маса поради това, че водните ѝ пари са устойчиви на фотоизпарителни процеси. Някои от тези отговори излизат извън обхвата на изследването. Но намирането на отговорите ще има широки последици за разбирането на екзопланетите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук