Как са се променили късметите в новогодишната баница през годините?
Освен позитивни и радостни, новогодишните късмети, според психолози, могат да донесат и не толкова приятни усещания
В миналото новогодишните късмети представлявали дрянови клонки с различен брой пъпки, които се слагали в баницата.
Райна Гюрова си спомня, че когато била дете пожеланията били доста по-различни и хората не си мечтаели за нов апартамент или пък за много пътешествия.
"Тогава си пожелавахме да бъде годината по-здрава, плодородна, берекетна. Хората да са здрави, живи и стадата. И на който се падне късметчето вечерта, пожелават му да може да му бъде по-голямо семейството и стадото. Тогава имаше всяка къща стада с овце, кози, крави и да има повече агненца, яренца, магаренца, теленца", разказва тя пред БНТ.
Освен позитивни и радостни, новогодишните късмети, според психолози, могат да донесат и не толкова приятни усещания.
"Хората, които са самотни, например, при тях има носталгия или един вид притеснение какво ще се случи през идната година. Хора пък, които не са женени, нямат деца съответно в по-голяма възраст, техните близки започват като се падне такъв късмет да ги притискат: „Хайде, тази година вече трябва да се ожениш, вече трябва деца", което допълнително създава напрежение", казва психологът д-р Десислава Безинска - Шеинкова.
За да се сбъднат новогодишните късмети, те трябва да се съхраняват до следващата година. Дали ще ги запазите или не - е въпрос на личен избор. Факт е обаче, че в повечето случаи късметите ни карат да се усмихнем и да очакваме нещо хубаво и ново през следващите 12 месеца.
Последвайте ни
0 Коментара: