Древни символи върху каменна колона в един от най-големите и най-стари музеи в света-Ермитажа в Санкт Петербург, пише rodopi24.com.

Издялани в камъка букви, наподобяващи глаголица, впечатлява всички посетители на Очната чешмичка над родопското село Пчеларово. Откритие или…

„Това са букви от най-старата българска азбука. Как и защо са попаднали там, това е въпрос на изследване”, коментираха любители, за които подобни находки са въпрос на хоби, цитирани от 24rodopi.com.

Тръпката е навсякъде с efbet.com

Според мнението на други, няма как подобни символи да попаднат в този край, предвид Византийското влияние върху региона.

Камъкът е открит в дерето край чешмата по време на възстановяването й. Поставен е там от ентусиастите в селото, които искат тази чешма да придобие друг облик.

Монети на отплата, заради водата на надеждата-така посреща чешмата в момента. Хвърлени в елака, отмивани от студената струя, извираща изпод могъщия хълм. Диво и усойно място, скрито от дървета, хладно и наглед негостоприемно дере…

Някои от символите край Очната чешмичка и експоната в Ермитажа са сходни, коментира за 24rodopi.com нашенец, посетил огромния музей в имперската столица на Русия.

Очната чешмичка не представлява интерес за археолози. „Знам още от дете, от по-възрастните хора, че водата е лековита само преди изгрев слънце. Трябва да си плакнеш очите с нея. Така казваха старците. Помогнала е, да, на много хора”, разказват хората в чернооченското село.