Какво е това? Нов уникален вид изумява учените ВИДЕО
Изследователите са открили нов вид в среднощната зона на океана: светещо „мистериозно мекотело“
Изследователите са открили нов вид в среднощната зона на океана: светещо „мистериозно мекотело“.
Въпреки че видът с размер на ябълка, наречен Bathydevius caudactylus, е класифициран като морски охлюв, то не прилича на никой друг морски охлюв, който учените от Изследователския институт на аквариума в залива Монтерей са виждали преди, пише Си Ен Ен.
Bathydevius е плуващ морски охлюв, който свети с биолуминесценция и има тяло с подобна на гребло опашка и голяма желатинова качулка, и е първият морски охлюв, открит да живее в дълбокия океан.
Обикновено те живеят на морското дъно или в крайбрежна среда, като например басейни с приливи и отливи, а само за няколко от тях е известно, че живеят в открити води близо до повърхността.
Всяка адаптация, която Bathydevius е развил, за да живее в среднощната зона, класифицирана като дълбоките води, които съществуват между 1000 и 4000 метра под повърхността на океана, е уникална за другите подобни.
Учените от Института за изследване на аквариума в Монтерей Брус Робисън и Стивън Хадок се сблъскват за първи път със странното животно през февруари 2000 г. по време на дълбоководна експедиция за гмуркане в морето на залива Монтерей с помощта на дистанционно управлявания подводен изследователски робот „Тибурон“.
Оттогава досега учените са имали повече от 150 наблюдения на това, което са нарекли „мистериозното мекотело“.
Екстремната дълбочина на среднощната зона е предизвикателство за тези, които се опитват да разберат уникалните животни, които са там. Изследването на Bathydevius и неговите адаптации може да разкрие повече за среднощната зона, която е най-голямото местообитание на Земята и представлява 70% от цялата морска вода на планетата.
Проучването, в което се описва новият вид, е публикувано във вторник в списание Deep Sea Research Part I.
„Инвестирахме повече от 20 години в разбирането на естествената история на този завладяващ вид“, казва един от водещите автори на изследването Робисън, цитиран от бТВ.
„Нашето откритие е ново парче от пъзела, което може да помогне за по-доброто разбиране на най-голямото местообитание на Земята.“
Мегафон с опашка
На пръв поглед Bathydevius „прилича повече на мегафон с перната опашка“, отколкото на морски охлюв, казва съавторът на изследването Хадок.
Морското животно има масивна качулка с форма на купа в единия си край и плоска опашка, която изглежда набраздена с подобни на пръсти издатини в другия край. Между тях са изложени на показ цветните му вътрешни органи. Освен това има крака като на охлюв, което първоначално накара изследователите да се запитат какъв точно вид мекотели е това.
Роботът за подводни изследвания го е забелязал във водите край тихоокеанското крайбрежие на Северна Америка, вариращи от Орегон до Южна Калифорния.
Изследователи от Националната океанска и атмосферна администрация са наблюдавали подобно същество и в Марианската падина, разположена в западната част на Тихия океан, което предполага, че Bathydevius има по-широк ареал, отколкото се смяташе досега.
Екипът е успял да събере екземпляр, за да го изследва по-отблизо в лаборатория, и неговата анатомия и генетика разкриват, че съществото е нудибранш, но необичаен, който се е адаптирал да улавя плячка и да вирее в среднощната зона.
Докато морските охлюви обикновено разчитат на дрезгавия си език, за да грабнат плячка от морското дъно, Bathydevius използва качулката си, за да улови ракообразни като мизидните скариди.
Последвайте ни
0 Коментара: