Климатологът Рачев шокира какво ни чака след кървавото небе
Експертът обяснява процесите с 11-годишния слънчев цикъл и "вървим към неговия максимум, което означава повече такива тъмни петна на лицето на Слънцето и много голяма магнитна индукция"
Наблюдавахме необичайно природно явление в неделя вечерта в различни части на България и Европа - обагрено в червено небе. Според проф. Георги Рачев по нашите географски ширини сме станали свидетели на Полярното сияние Aurora Borealis.
Зрелищният феномен се дължи на мощна буря, формирала се в земната магнитосфера. Kлиматологът обяснява процесите с 11-годишния слънчев цикъл и "вървим към неговия максимум, което означава повече такива тъмни петна на лицето на Слънцето и много голяма магнитна индукция".
"За всичко е виновно Слънцето (...) Магнитното поле ни предпазва от изпепеляващото Слънце. Когато този слънчев вятър, тези частици попаднат в магнитосферата на Земята, се отправят към двата полюса - Aurora Borealis и Aurora Аustralis (Южното сияние)", казва ученият.
Проф. Рачев не допуска в следващите 20-30 години този огнен небосвод да се види над България отново.
Той се позова на официалните данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, според които между 16:45 ч. и 18:45 ч. в неделя Kp индексът на интензивността на потока от заредени частици, т.е. на корпускулярната радиация от Слънцето, се оценява по геомагнитния ефект, който тя предизвиква, чрез т.нар планетарен Kp индекс.
Това е балометрична (логаритмична) величина, която може да има стойности от 0 до 9 и се определя от множество наземни геомагнитни станции, намиращи се в северното и в южното полукълбо. В неделя Kp индексът е достигнал, дори леко надминал стойност 8, след което е започнал да спада.
Проф. Рачев алармира за силни геомагнитни бури днес и утре. Той категорично отхвърля хипотези за ХААРП, манипулативни теории или друг вид намеса, които набират скорост в социалните мрежи, да имат някакво въздействие върху процесите от последното денонощие.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: