Покривът е от критично значение за защитата на вашия дом. Той е първата линия на отбрана срещу природните стихии като дъжд, сняг и слънчева радиация. Правилното му изпълнение е от съществено значение за дълготрайността и функционалността на цялата сграда. Въпреки това, неправилният монтаж може да доведе до сериозни последствия.

Платформата Daibau проведе проучване сред професионалните покривни майстори, за да идентифицира най-често срещаните предизвикателства при изграждането на покриви. Ето някои важни съвети, които ще ви помогнат да избегнете тези потенциални проблеми и да осигурите надежден и дълготраен покрив за вашия дом.

Ако планирате да ремонтирате покрива си или да поставите нов покрив, не пропускайте това интересно проучване за проблемите с покривите в България. Платформата Daibau, в която са регистрирани 739 фирми за изработване на покриви, 399 фирми за тенекеджийски работи и 180 доставчици на покривни прозорци, базирайки се на опита на специалистите, открои четирите най-чести проблема, които се срещат в тази сфера. Всички тези проблеми са резултат от предишен лош монтаж на покривното покритие и други елементи на покрива. Следва преглед на тези проблеми, както и съвети как да ги избегнете.

Лоша вентилация на покрива

Вентилацията на покрива се отнася до процеса, който осигурява циркулация на въздуха под покрива. Циркулацията позволява притокът на свеж въздух, както и влажният и топъл въздух под покрива да бъдат изведени навън. Ако покривната вентилация липсва, това води до образуване на кондензация, мухъл и други проблеми с покрива.

Има няколко вида покривна вентилация. Те включват: прозорци за покриви (капандури) - топлият, застоял въздух се издига и излиза навън при отваряне на капандурите; покривни отдушници - вентилационни отвори, поставени на покрива, които позволяват циркулация на въздуха. Покривните отдушници на покрива гарантират, че топлият, влажен въздух отвътре излиза, като същевременно позволява навлизането на свеж въздух.

„Голяма част от хората ни се оплакват, че през лятото на тавана им е задушно и е непоносимо горещо. Тези къщи обикновено нямат подходяща вентилация“, посочи ни майстор на покриви с 30-годишен опит.

Ако на покрива няма покривни отдушници или не са правилно позиционирани за постигане на оптимален въздушен поток, резултатът е влага, конденз, упорита плесен. Правилни съвети за разполагането на покривни отдушници ще ви даде специалист по покриви, като вземе предвид ситуацията на място.

Недостатъчна хидроизолация на покрива

Основната причина за течове и износване на покрива е липсата на хидроизолация или лошо изпълнена хидроизолация. Веднъж поставена правилно, хидроизолацията ще издържи години, дори десетилетия.

Покривната хидроизолация е слой, т. нар. мембрана, която служи като допълнителна защита и гаранция, че покривът няма да протече и водата да причини огромни щети. Течовете на покрива са един от най-често срещаните проблеми, с които се сблъскват майсторите на терен, а причината е некачествено поставена хидроизолация.

За покривна хидроизолация се използват битумни мембрани, синтетични мембрани, течни покрития. Опитен изпълнител ще прецени кой метод за хидроизолация е необходим, така че да е съвместим с покривните материали.

За да се предотвратят щети в структурата, течове и други големи проблеми с покрива, е важно той да бъде монтиран от професионални майстори. Покривът е първата линия на защита срещу атмосферните влияния и само ако е правилно монтиран ще гарантира дълголетието на цялата къща.

Ето защо, за монтажа на покрива или неговото обновяване, трябва да наемете надеждни майстори. Това е сложна работа, която изисква професионализъм, опит и използване на подходящи инструменти. Ако търсите майстори на покриви, тенекеджии и изпълнители на други покривни работи, можете да потърсите помощ в горепосочената платформа Daibau, където има възможност да проверите и ориентировъчни цени.

Лоша изолация на покрива

Според практическия опит, лошата изолация е друга широко разпространена причина за проблеми. Поради лоша или недостатъчна изолация на покрива през отоплителния сезон се губи около 30 % от топлината. Студеният въздух преминава през термомостове, което изразходва повече енергия за отопление. Освен това, лошата изолация на покрива е основната причина за прегряване на тавана през лятото.

За покривна изолация се използва стиропор или минерална вата. Какъвто и изолационен материал да изберете, той трябва да бъде с подходяща дебелина и правилно монтиран, за да служи по предназначението си.

Неправилно инсталирана система за отводняване

Улуците са изключително важен елемент от всяка покривна система. Те трябва да бъдат правилно монтирани, така че водата да може безпрепятствено да се оттича от покрива.

Улуците и водосточните тръби служат за събиране и отвеждане на дъждовната вода от покрива, така че да не се стича директно от покрива върху земята или върху фасадата. Лошо монтираните улуци водят до събиране и застой на дъждовна вода или сняг по повърхността на покрива и ако водата не се оттичат, течът е само въпрос на време.

Опитните майстори ще монтират улуци съобразени с конструкцията на покрива, вида на покривното покритие, както и метеорологичните условия в дадения район. На първо място е важно улуците правилно да се оразмерят.

Майстори посочват, че проблемите с улуците възникват и от нередовното им почистване, особено през по-студената част от годината, когато се натрупват есенните листа. Ако улуците и водосточните тръби са запушени, водата не може да се оттича. Това води до повреда на улука поради натоварване или преливане на дъждовната вода.

Въз основа на гореспоменатите изследвания се стига до заключението, че най-често срещаните проблеми с покривите може да бъдат избегнати чрез правилно планиране, използване на подходящи материали и наемане на опитни майстори.