Първото пътуване до Марс ще може да се осъществи след 30 години. Това заяви космонавтът, завърнал се на земята след 340 дни в открития Космос - най-дългия престой в Международната космическа станция, цитиран от Нова телевизия.
27 март 2015 г. Космонавтът Михаил Корниенко и астронавтът Скот Кели се сбогуват със Земята и поемат към една от най-важните космически мисии.

Целта на експеримента е да изпробва човешките реакции и организъм в продължителна безтегловност - като подготовка за бъдеща мисия до Марс.

„Истината е, че за мен беше далеч по-лесно да издържа физически, отколкото психически”, споделя Корниенко. За почти година в Космоса двамата космонавти успяват да обиколят Земята 5 440 пъти и да наблюдават общо 10 880 слънчеви изгрева и залеза.

Земята е различна в зависимост от това от коя страна я гледаш - дали откъм Австралия, или пък откъм Южна Америка. Но отвсякъде изглежда прекрасна”, категоричен е Корниенко.

И въпреки че не се е натъкнал на извънземен живот, космонавтът е убеден, че не сме сами във Вселената. „Моето усещане е, че съществува висш разум, който в пъти превъзхожда човешкия. В нашата галактика има милиарди звезди. Съществуват и хиляди галактики. Абсурдно е да мислим, че сме пъпа на Вселената. Ще осъществим връзка, когато нашият разум достигне до това ниво, на което е техният”, казва още Корниенко.

Категоричен е, че няма търпение отново да полети в Космоса.