Мистериозната съпруга на Чингис хан, без която империя нямаше да има
Великият хан не е управлявал сам: неговата главна съпруга, Борте, е била решаващ фактор
Палатки и животни. Коне и мечове. Първите дни на Монголската империя се характеризират с битки, завоевания и бърза експанзия, които довеждат народа, управляван от Чингис хан, до господство в най-голямата империя в света, съобщи „National Geographic”.
Но великият хан не е управлявал сам: неговата главна съпруга, Борте, е била решаващ фактор в създаването на Монголската империя през XIII век. Ето как първата монголска императрица е упражнявала своето влияние - и защо тя и други жени са сред невъзпетите герои на империята.
Коя е била Борте?
Родена около 1161 г. в племето олхонуд в днешна вътрешна Монголия, Борте е сгодена за бъдещия император - известен като Темуджин в ранните си години - още като дете. Въпреки че подробностите за живота ѝ са оскъдни, историците знаят, че тя се омъжва за Темуджин, който произхожда от племето борджигини, като тийнейджърка. Но младоженското им щастие е краткотрайно: скоро след брака Борте е отвлечена от член на племето меркит, съобщава БГНЕС.
1500 лв. Казино Бонус за Нови Клиенти на efbet.com
Отвличането на булки било често срещано явление по онова време и съперничещите си племена го правели както за да нарушат живота на враговете си, така и за да си разчистят сметките. Отвличайки новата съпруга на Темуджин, меркитите се опитват да отмъстят за дългогодишна обида: Преди да бъде отвлечена от Есугей, бащата на Темуджин, майката на великия вожд, Хьо'елун, първоначално е била омъжена за меркит.
Макар че при подобни отвличания жената обикновено е принудена да остане с похитителя си, Темуджин решава да поеме по неочакван път: Заедно с близкия си приятел Джамуха той успява да спаси смело новата си съпруга. Това поставя началото на открита война между борджигините и меркитите. В крайна сметка борджигините побеждават, като през 1200 г. поробват жените на меркитите и превземат тяхната територия.
Само няколко години по-късно Темуджин официално приема името Чингис хан и става император на новообединената група племена, които стават известни като монголи.
Влиятелни жени
В продължение на десетилетия Темуджин продължава да завладява други племена, превръщайки монголите в страховита сила, която обединява воюващите племена и завладява все повече територии. Междувременно Борте става негова основна съпруга.
През годините императорът се жени за поне шест жени, натрупва стотици наложници и има поне 13 деца. Но като негова първа и най-предпочитана съпруга, Борте била най-влиятелната от всички, а ролята ѝ на главна съпруга включвала и грижата за разширяващата се империя на съпруга ѝ.
Значението ѝ е било видимо за всички - казва Ан Броудбридж, професор по история в Масачузетския университет в Амхърст и автор на книгата "Жените и създаването на Монголската империя". Главните съпруги са управлявали собствено ордо или домакинство и са били обслужвани от много служители. Домакинствата на жените можели да наброяват стотици - от наложници и второстепенни съпруги до стада животни, пастири, слуги и охранители.
Техните домакинства може и да са били мобилни, тъй като номадската група се е придвижвала от дестинация до дестинация, но не са били компактни. Вместо това тези домакинства достигат главозамайващи мащаби, които привличат вниманието на летописците и завоевателите, които оставят исторически сведения за богатството на жените. По време на управлението на внука на Чингис хан, Кубилай, например, домакинствата на четирите съпруги на императора може да са включвали до 10 000 души, включително слуги и персонал. Съпругите също така пътували с хиляди животни и стотици коли.
Главните съпруги като Борте щели да заемат най-предпочитаното място в лагера - казва Броудбридж. "Пространствената йерархия отразява социалната йерархия."
Подобно на други главни съпруги, Борте наблюдава браковете на петте си дъщери, които са сгодени за синовете на местни лидери в опит да разширят политическото си влияние. Тя също така отглежда четирима сина - наследници на богатствата и политическата власт на новата империя - и няколко осиновени деца.
Проницателен стратег
Влиянието на Борте обаче се простира далеч отвъд децата и юртата ѝ. Мястото ѝ в монголската йерархия ѝ осигурявало желан достъп до съпруга ѝ, който търсел съветите ѝ по всички въпроси - от политиката до военната стратегия.
Тя използвала това доверие, дори когато ставало въпрос за най-близките приятели на императора. Един от тях бил Джамуха, най-близкият приятел на съпруга ѝ, който му помогнал да я спаси, след като била отвлечена, и който в крайна сметка станал хан на Джадаран. Когато Борте видяла признаци, че съюзът на приятелите се разпада, тя посъветвала съпруга си да прекрати приятелството и през 1204 г. Темуджин победил Джамуха в битка и го екзекутирал.
Друга политическа намеса е свързана с Теб Тенгери, шаман, който е един от близките съратници на хана. Теб е предсказал възхода на Темуджин към властта и по този начин е имал право на роля в двора на хана. Когато обаче той публично обижда брата на Темуджин, Борте прекрачва границата и настоява съпругът ѝ да накаже жестоко шамана.
"В този случай - пише историкът Дона Хамил - водачът "последвал съвета на съпругата си, възстановил реда сред хората и укрепил властта си".
Неизвестни героини
Макар че археологическите доказателства за предприемчивите жени в Монголската империя са оскъдни, казва Броудбридж, историческите свидетелства сочат значението на монголските съпруги. Докато мъжете участват в битки и разузнават нови места за завладяване, жените управляват повечето аспекти на ежедневния живот както в бойните лагери, които поддържат воините на терен, така и в по-постоянните лагери, които се разширяват заедно с империята.
Отчасти посланик, отчасти съветник, отчасти администратор, Борте утвърждава ролята на монголската императрица. Тя дори успява да се издигне над слуховете, че първородният ѝ син Джочи е биологичен син на похитителя ѝ Меркит, а не на Чингис хан. И въпреки че по-голямата част от живота ѝ все още лежи в сянка, тя е пример за важната роля, която жените играят в създаването на империята и в нейното ежедневие.
Чингис хан може и да е имал съпруга, на която е можел да се довери, казва Броудбридж, но той и останалите монголи също са имали нужда от нея, заедно с другите жени в бързо разширяващата се сфера. "Без жените в Монголската империя нямаше да има империя".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: