Австралийски морски биолози забелязаха, че в периода на пандемията някои местни представители на големите видове риби страдат от недостатък на общуване с хората. Това пише ABC News. 

"Много риби започнаха да се държат малко странно, дори, може да се каже, че са започнали да униват", казва биологът, сътрудник на аквариума в град Кернс Пол Барнс, разказвайки за това, как неговите подопечни реагират на карантината и липсата на посетители. 

По думите на Барнс, това "униване" особено е засегнало големия индоокеански групер с името Чанг - той не бил ял няколко седмици и дори в момента е във "вкиснато" състояние. 

"Много хора не разбират, че животните да виждат и извън аквариума и да виждат хората, че те наистина получават удоволствие от общуването", разказва биологът. 

Нещо подобно на "униването", поразило Чанг, изпитва и рибата наполеон Уоли, живееша в района на Големия бариерен риф на Кернс. 

По-рано Уоли събираше хиляди туристи и бе звезда в социалните мрежи, но сега той е посещаван в най-добрия случай сами от служителите на местния туристически отрасъл, които са убедени, че рибата тъгува по хорските тълпи. 



Морският биолог Ричард Фицпатрик от Университета Джеймс Кук твърди, че рибата въобще не е глупаво същество. Някои големи видове са напълно способни да формират социални връзки с хората, намирайки се както в неволя, така и в дивата природа. 

"Те познават хората, които ги хранят и по различен начин реагират на тях. Затова аз съм убеден, че в момента те не могат да разберат, защо хората са престанали да посещават рифа", казва Фицпатрик.   



Превод и редакция: БЛИЦ