Наскоро британският любител на военното оборудване Ник Мийд разказа за първи път за съдбата на златото, което е открил в танк, който купил в интернет. 

Това не е първото бойно превозно средство в колекцията му: фермата на Мийд в Нортхемптъншър съхранява арсенал, за който някои страни могат само да мечтаят. 

Той, както и други частни колекционери, купува по-голямата част от оборудването евтино. Обслужваемите - макар и не най-новите - танкове не им струват повече от обикновените леки автомобили.

Мийд е събрал стотици бойни превозни средства и дава на всички да се повози в тях срещу пари.

62-годишният британец Ник Мийд събира военно оборудване 

Той е събрал около 300 танка и други военни превозни средства във фермата си в Нортхамптъншър и позволява на посетителите да ги карат срещу заплащане. 

Наемането на единица техника за няколко часа струва около 300 паунда, а за 900 паунда можете да смажете с него лек автомобил. 

Подобни атракции има и в други страни: например в САЩ Drive a Tank предлагаше такава услуга.

Мийд придобива първата си бойна машина в началото на 90-те години. Това е самоходното оръдие Abbott, което е произведено в Обединеното кралство през 60-те години на миналия век и все още е в експлоатация и днес. 

Струвало му е много малко: само £1750 

1750 паунда е платил колекционерът Ник Мийд за изведения от експлоатация бронетранспортьор Abbott

За повече от 30 години неговият парк се е разраснал значително. Неговите танкове понякога се снимат във филми и понякога се наемат за сватби или погребения.

Самият колекционер, докато синовете му са били по-малки, лично ги е карал на училище с британски бронетранспортьор FV432. 

По думите му децата са свикнали, но минувачите често се объркват от бронираната кола, движеща се по улицата. 

„Полицаите обикновено се усмихват или гледат настрани“, каза той в интервю. 

„Мнозинството просто не знаят какво да правят в такива случаи. Не всеки ден виждаш танк да се движи през града.

Мид намира пет златни кюлчета в резервоара за гориво на пленен танк от Ирак

През 2017 г. Мид купи иракски танк, базиран на съветския Т-55 и произведен в Китай, на онлайн търг. 

Продаден е от 23-годишния самоук автомонтьор Джо Хюз от английския град Лестър. Той твърди, че британските войски са го заловили през 1991 г. по време на операция „Пустинна буря“, закарали са го в Обединеното кралство и след това е събирал прах в складовете в продължение на много години.

Според Хюз, когато танкът попаднал в ръцете му, той нямал нито вериги, нито работещ двигател. За да го ремонтира, той намерил PDF в интернет със съветски инструкции за ремонт на Т-55 на руски език

„Не разбирам руски, така че можех само да гледам снимките и да гадая“, обяснява той.

Хюз се съгласил да продаде танка за 30 хиляди паунда. Когато Мид го преместил във фермата си, той откри, че предишният собственик някак си е пропуснал боеприпасите за картечницата, останали в танка. След това той решил да разгледа по-отблизо покупката си и проверил резервоара за гориво.

За негова изненада вътре имало пет златни кюлчета на стойност поне два милиона лири стерлинги).

 „Когато намерихме златните кюлчета, не знаехме какво да правим с тях. В края на краищата не можете да занесете пет кюлчета в близката заложна къща“, каза Мийд пред Daily Mail. — Затова се обадихме на полицията.

Когато ги намерихме, всички се смееха, шегуваха се и говориха как трябва да похарча парите. Сестра ми искаше Land Rover, но аз щях да купя Rolls Royce Phantom и да отрежа задната му част, за да направя пикап.

Ник Мид - колекционер на военна техника

Полицейските служители взеха златото за анализ и съхранение и оттогава Мийд не го е виждала. Той е бил информиран, че кюлчетата са кувейтски, най-вероятно откраднати по време на иракската инвазия в Кувейт през 1991 г. 

Според колекционера той все още съжалява, че е предал златото на полицията. „Трябваше поне да вземем такса за намиране. И в крайна сметка не получих абсолютно нищо“, каза той.

Колекционери на военна техника купуват излезли от употреба танкове по интернет и от музеи

Британските и американските закони позволяват на физически лица да купуват и дори да използват изведени от експлоатация танкове и други военни превозни средства, макар и с някои ограничения. 

Например в САЩ частните танкове не могат да имат работещо оръдие или боеприпаси. В някои държави верижните танкове не могат да се движат по цивилните магистрали; в други за това се изискват гумени вериги, които не разрушават пътната настилка.

Често колекционерите купуват военно оборудване на редовни онлайн търгове - например в eBay. Ник Мид прави точно това.

Винаги гледам раздела за военно оборудване в eBay. Проверявам го на всеки три дни. Там често продавам танкове и също ги купувам

Друг начин да закупите изведен от експлоатация танк е директно от предишния собственик (обикновено военни, музеи или други колекционери). 

Например, преди около десет години американецът Бил Арнет купи бронирания автомобил Saladin, който беше на въоръжение в британския контингент в Хонконг, само за 35 хиляди долара.

Когато градът премина към Китай, машината спря да се използва и се озова на сметището.

Друг американски колекционер, тексасецът Тони Бъзби, се сдобива с работещ танк Шърман от Втората световна война. Това е истинска рядкост: през 1944 г. той участва в десанта на съюзническите войски в Нормандия и освобождаването на окупирания Париж. 

Бъзби го закупува от затворен военен музей. Съседите му обаче въобще не са доволни от покупката му: те се оплакват, че танкът пречи на преминаването и създава някаква „заплаха за сигурността“.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук