Български и македонски палеонтолози откриха за първи път скелетни останки от огромно животно - мастодонт, живял преди 8 милиона години, съобщава подробности БНТ.

Палеонтологичното находище, както вече БЛИЦ информира, се намира в Долни Дисан, Македония, и до този момент се очертава като най-богатото на останки от късния миоцен или времето, в което започва да се среща грекопитекът - предчовек. От там и големият интерес на учените, които се надяват да открият повече за произхода на човека. Експедицията е инициатива на БАН, но тази година се финансира от македонското министерство на културата.

Отдавна знаят за това находище, от години се опитват да разкрият историята на живота от преди 8 милиона години. Когато тук е текла пълноводна река и растителността е била савана. Подобна на африканската. И усилията им сега са увенчани с голяма находка.

„Бивникът на животното е като дънер на дърво. Грамадно животно е, сигурно е тежало 10 тона. Това е мастодонт от рода Херлофодон, едно наистина гигантско животно“, обясни ръководителят на палеонтологичната експедиция проф. Николай Спасов.

Мастодонтът е Choerolophodon pentelici. Висок е поне три метра висок и 7 метра дълъг. С изумително дълга, издадена напред брадичка, чиято функция и до сега е неизвестна.

Преди 8 млн. години животното е обитавало доста голяма територия - от Иран до Балканите. Но до този момент учените са откривали само единични кости от череп.

„За първи път откриваме кости от скелета, които знаем със сигурност, че принадлежат на този вид. До сега са намирали скелетни останки на хермафродонт пентелици, които да е сигурно, че са именно от него, а не от някой друг вид, с който евентуално биха могли да се срещат заедно“, заяви палеонтологът доц. д-р Георги Марков.

„В далечната миоценска епоха пентелици е съжителствал с още три вида мастодонти. И откриваните кости от крайници е почти невъзможно да се каже чии са. А тук имат части от задните и добре запазени предни крайници“, каза още той.