Разкриха кой цвят коса е символизирал греха в древността!
Доказва го и откритата наскоро в Хераклея Синтика оброчна плочка с богинята Немезида, стъпила върху легнала блондинка
Археолозите от екипа на доц. д-р Людмил Вагалински проучиха интересна оброчна плочка, открита сред останките на единственото светилище на богинята на възмездието Немезида у нас. То се намира на територията на Хераклея Синтика в местността Рупите, Петричко, пише Obekti.bg.
Въпросната плочка е мраморна и е открита натрошена – но не от съвременни иманяри, а от ранни християни, още през античността. Това вероятно е станало скоро след поредицата едикти на император Теодосий I Велики, утвърдил в края на IV век ортодоксалното християнство за единствена държавна религия в Римската империя.
На най-голямото парче от оброчната плочка се вижда как кракът на Немезида е стъпил върху легнала жена с боядисана в жълто коса – защото през античността русата коса е символизирала порока. Срещу жената е изобразен гладиаторски шлем, а това пък подсказва, че в Хераклея Синтика са провеждани гладиаторски игри през римската императорска епоха.
Учените са сигурни, че става дума за Немезида, защото са открили и по-малко парче от плочката, на което се виждат везните на богинята, символизиращи равновесието и справедливостта. Сред другите й типични атрибути са меч или камшик, за да наказва съгрешилите, а също и колесница с впрегнати грифони, за да ги достига бързо.
Последвайте ни
0 Коментара: