Пред последните седмици западните медии активно обсъждат разпространението на фалшиви новини в интернет. Големите компании като Google и Facebook обявиха нови мерки, чрез които да затегнат контрола и да повишат качеството на информацията, която се разпространява чрез техните услуги. Онлайн изданието BusinessInsider обаче отбелязва, че освен фалшиви новини, в търсачката на Google на водещи места могат да се намерят и много публикации за многократно оборвани вече конспирации, пише vesti.bg.

Всъщност, Google се намира в доста трудна ситуация. Компанията е категорично против премахването на съдържание, защото смята това за цензура. "Не премахваме съдържание от резултатите на търсачката освен в много ограничени случаи, когато става дума за нелегално съдържание, вируси или нарушаване на общите ни правила", коментира говорител на Google пред изданието.

Google продължава да търси подходящия баланс. За сега компанията не го намира и затова предпочита да не прави твърде драстични промени, които може да навредят на свободата на словото. Алгоритмите преценяват какви резултати да покажат на база на търсения, интереси и множество други критерии.

От това се възползват и сайтове, които търсят популярност чрез гръмки твърдения и заглавия. Изданието е публикувало примери за някои популярни теории на конспирацията, които вече са оборвани, но продължават да се показват на водещи места в търсачката при търсене на английски език (резултатите варират според използвания език).

Случил ли се е наистина Холокостът - първият резултат на Google предлага 10 причини, защо не се е случил.

Измама ли е 11-ти септември - първият резултат казва, че е измама и американското правителство е извършител.

Съществуват ли Илюминатите - Google дори показва отделно каре, водещо до статия с "10 убедителни доказателства, че Илюминатите са реални".

Истински ли са кемтрейлс - първият резултат е новина, която твърди, че ООН признава, че самолети нарочно пръскат вредни химикали в атмосферата.

Измама ли е глобалното затопляне - търсачката отново показва отделно каре, в което показва част от статия на блог, който твърди, че е измама.

Фалшиви ли са костите на динозаври - първите четири резултата показват сайтове, които твърдят, че никога не е имало динозаври.

Мюсюлманин ли е Обама - отново се показва каре със заглавие "Да, Обама наистина е мюсюлманин".

Изводът е, че както и с фалшивите новини, човек трябва да проверява една информация от поне няколко различни източника и внимателно да прецени на какво да се довери.