Виталий Малкин не може да докаже, че притежава луксозна ски вила във френския курорт Куршевел. Руският милиардер обаче трябва да плаща данъците върху нея.

След продължила четири години съдебна битка, по-рано този месец френски съд разпореди Малкин, който е бивш руски депутат, да плати 1.7 млн. долара данъци за вилата, която се оценява на 31.7 млн. евро (35 млн. долара).

Случаят е един от няколкото свързани с 3-те процента данък, с който Франция облага стойността на имотите на богаташите и който има за цел да се бори с компаниите паравани, използвани за избягване на данъците върху активи в страната.

Малкин беше използвал регистрирана в Люксембург компания, за да купи вилата.

Данъкът беше въведен, за да попречи на богатите да избягват плащането на традиционния данък богатство във Франция, казва пред Bloomberg Арно Телфер, адвокат в Париж.

Малко известна тактика от страна на данъчните власти затруднява собствениците на имоти да докажат собствеността си, за да избегнат 3-те процента данък, който е по-висок от традиционния данък върху имотите и няма отчисления.
Това обаче не е лесно. Съдът реши, че Малкин не е успял да докаже официално, че притежава компанията, която контролира френската компания, придобила имота.

“Въпреки че всички знаят, че собственикът е човека, който той казва, че е, данъчните власти считат, че не е предоставено доказателство за собственост, съгласно френското законодателство,” казва Телфер.

В друг подобен случай руският милиардер Искандар Махмудов беше принуден през януари да плати 1.56 млн. евро данъци за вила на Лазурния бряг.
67-годишният Малкин натрупва своето богатство като съосновател на Банк Росийский Кредит в началото на 90-те години, като за кратко беше една от най-големите в Русия.

Той стана депутат през 2004 г., но напусна парламента през март 2013 г., след като беше обвинен в това, че има двойно гражданство и имоти в чужбина, докато твърди, че не нарушава парламентарните правила.
От 2010 г. насам френските данъчни власти имат повече правомощия за събирането на големи суми от собственици на имоти в Алпите или на Лазурния бряг, казва Телфер.

Тогава правителството извоюва голяма победа във върховния съд на страната, която значително усложни доказването на собственост върху имоти, закупени чрез компании със седалище извън Франция.

В случая на Малкин, Crystal Vision Holdings декларира през 2012 и 2013 г., че той е собственик на акциите на базираната в Люксембург компания. В отговор на това френските власти го помолиха да предостави доказателство за собственост, за да може да отговаря на условията за освобождаване от данъка в размер на 3% върху стойността на имота.

Малкин предоставя редица документи, но нито един от тях не убеждава данъчните власти или апелативния съд в Екс ан Прованс, който излиза с решение на 2 юни. Той трябва да плати около 77 000 евро глоби, както и 510 000 данъци със задна дата за 2012 г., както и 951 000 евро за 2013 г., тъй като стойността на имота почти се е удвоила заради направените ремонти.

От апелативния съд не признават разрешенията за строителни работи, издадени от градската управа на Малкин. “Човек не трябва да е собственик, за да кандидатства и да получи разрешително за строителни работи,” казват съдиите.

Съдът също така не се впечатлява от факта, че Малкин и неговата съпруга са поръчители по заем от Credit Suisse, отпуснат през 2013 г. на Immoluxe Courchevel - френската компания, която купува вилата. Съдията по делото казва, че това не доказва, че те са акционери в люксембургската компания, която притежава Immoluxe.

От всички предоставени доказателства, най-много до целта се доближава друг заем на Immoluxe за финансирането на придобиването на вилата, в който се казва, че Малкин е собственик на тази френска компания. Съдиите обаче обявиха, че договорът е частен и порицаха Малкин за това, че не е регистрирал официално документа.