Музей ще трябва да преименува експозицията си за римски император, след като заключи, че той всъщност е транс жена. Музеят на Северен Хартфордшър стигна до заключението, че към император Елагабал ще трябва да се обръща с местоименията "тя" и "нея".

Това идва, след като текстове твърдят, че императорът веднъж казал  "господар", защото аз съм "господарка“.

Музеят разполага с една монета на Елагабал, която се показва сред други LGBTQ+ предмети в колекцията му.

Марк Аврелий Антонин, по-известен като Елагабал, управлява Римската империя само четири години от 218 г. сл. н. е. до убийството му, на 18 години, през 222 г. сл. н. е.

Той остава като противоречива фигура през краткото си управление, развивайки репутация на сексуален промискуитет.

Касий Дио, сенатор и съвременник на Елагабал, пише в своите исторически хроники, че императорът е бил женен пет пъти - четири пъти за жени и веднъж за Хиеркол, бивш роб и колесничар.

В този последен брак Дио пише, че императорът „е бил оженен и е наречен съпруга, любовница и кралица“.

Дебатът относно половата идентичност на Елагабал е отдавнашен и често разделя учените.

„Историческите извори, които използваме, за да се опитаме да разберем живота на Елагабал, са изключително враждебни към него и следователно не могат да бъдат приети за чиста монета. Нямаме преки доказателства от самия Елагабал“, каза д-р Шушма Малик, професор в Кеймбриджкия университет, каза пред Би Би Си.

„В римската литература има много примери за времена, когато женственият език и думи са били използвани като начин за критикуване или отслабване на политическа фигура. Препратките към Елагабал, че носел грим, перуки и се обезкосмявал, може да са написани, за да подкопаят непопулярния император“, добави той.

Д-р Малик посочи, че докато римляните са били наясно с пола и има примери за променени местоимения в литературата, то „обикновено е било използвано по отношение на мит и религия, а не за описание на реални хора“.

Според други експерти текстове като този на Дио предоставят доказателства, „че Елагабал определено е предпочитал местоимението „тя“.

„Знаем, че Елагабал се е идентифицирал като жена и е изрично посочил кои местоимения да използва, което показва, че местоименията не са нещо ново“, добавят експертите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук