Теорията на шестте ръкостискания и как работи тя
При случайно запитване може да разберем, че ухажорът на майка ни е неин познат от младите й години, че синът на съседа търси работа в нашата компания, че учителят на децата ни е намерил своята загубена котка посредством социалната мрежа и т.н. Всичко това се нарича теория на шестте ръкостискания.
Как работи? Да разгледаме следната ситуация: Аз съм малко момиче, което ходи на детска градина. Моята майка работи в училище като учител по география. Майка ми познава директора на училището, който е приятел на директора на департамента по образование, а той на свой ред е бил на среща с кмета, който пък наскоро се е видял с президента. Момиче – майка – директор на училище – директор на департамент – кмет – президент. Благодарение на тази верига забелязваме как едно 5-годишно момиче е непосредствено запознато с президента.
За първи път тази идея е формулирана през 1929 г. от унгарския писател Фридеш Каринти в книгата „Звената на веригата“. Първият експеримент е проведен през 1986 г. от Стенли Милгрем. Той повдига хипотезата, че всеки човек е познат средно с всеки шести човек чрез верига от познати.
Милгрем избира жители на два града: Омаха, щата Небраска, и Уичита, щата Канзас. Раздава им 300 писма, в които излага същността на експеримента и дава данни за някакъв брокер в Бостън, включително неговите инициали, само че липсва адрес. Писмото трябвало да бъде изпратено до адреса на брокера. Ако адресантът не познавал брокера, той трябвало да прераде писмото на негов познат, който има голяма вероятност да познава този човек.
В крайна сметка писмото трябвало да попадне в ръцете на брокера. От 300 писма до адресата пристигнали само 66. Във веригата средно били задействани 5-6 човека.
По този начин Стенли Милгрем доказал, че жителите на Земята са доста по-близки, отколкото предполагат.
А в епохата на на цифровите технологии да се открие човек е още по-лесно. През 2012 г. в Абу Даби бе проведен експеримент. По правилата на игра трябвало да бъде открит човек по снимка, знайеки само града, в който живее, и дрехата, с която е облечен.
За 12 часа победителите – екипът на Алекс Резенфорд, успели да открият трима от петима души.
Източник: Profit.bg
Последвайте ни
0 Коментара: