Напоследък в социалните мрежи се появяват все повече оптични илюзии, които доказват, че нашият изключително сложен мозък е доста лесен за заблуда. От кутия Coca-Cola, която всъщност е червена, до горивни помпи, които променят цвета си, няколко умопомрачителни оптични илюзии наводниха социалните медии през последните месеци.

Последният трик, който превзе социалните мрежи, изглежда е един от най-трудните. Музикологът @thefigen сподели в Twitter изображение на червения петнист фон, върху който е скрито числото - изненадващо не всеки ще може да го види, пише Daily Mail, цитиран от Glasnews.bg. Предполага се, че само най-бдителните хора ще могат да видят фигурата, а останалите ще трябва да използват лупа, за да решат загадката.

Какво число виждате на снимката? Снимка: Twitter

Общо повече от 573 000 души вече са разгледали снимката и само малцина са успели да видят точните числа. Някои потребители написаха, че са успели да видят числото 7, други видяха числото 574. Друг вариант обаче се оказа правилен - числото 571 е скрито на червения фон.

Според Алекс Фагелсън, главен изпълнителен директор на сайта за онлайн игри Jackpot Joy, тайната е в промяната на ъгъла на гледане, което може да стане чрез накланяне на екрана напред или назад, както и присвиване на очи. Освен това Фагелсън отбелязва, че добър начин за дешифриране на картината е намаляването на нейния размер - в този случай числото в картината ще стане по-ясно.

цял екран

Какво число е скрито в тази мозайка с конфети? Снимка: Twitter

Обърнете внимание, че оптичните илюзии възникват, когато мозъкът и очите ни се опитват да комуникират помежду си на прост език, но тълкуването става малко объркващо. В продължение на много години изследователите работят усилено, опитвайки се да разберат как работят оптичните илюзии, според изследователи от Университета на Куинсланд.

цял екран

Верен отговор Снимка: Twitter

Истината обаче е, че в повечето случаи изследователите всъщност не знаят как точно си взаимодействат очите и мозъкът и защо възникват оптичните илюзии. Известно е, че информацията, събрана от очите ни, изминава дълъг и сложен път, докато стигне до мозъка. 

Предполага се, че в началото на този процес възниква известно объркване, но други оптични илюзии изглежда се обясняват със сложни процеси в начина, по който информацията се доставя от очите към мозъка.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук