Фламингите са известни най-вече с това, че стоят на един крак. Тези птици могат да останат така изключително дълго време, като още по-изумителното е, че това е позата, в която те спят. До сега никой, никога не е успявал да разбере защо го правят, както и да предостави научни доказателства в подкрепа на думите си.
Според една от теориите, стоейки на един крак, фламингите регулират телесната си температура, тъй като ако поставят и на двата си крака във водата, тя ще отнеме по-голямо количество от телесната им топлина.

И макар тази теория да звучи логично, тя така и не е била доказана. Сега обаче изследователите вярват, че са открили алтернативен отговор за поведението на тези водни птици, пише британският вестник "Телеграф", цитиран от fakti.bg

Според ново проучване, публикувано в списание Biology Letters, издавано от Британско кралско научно дружество, фламингите всъщност полагат много по-малко усилия и изразходват много по-малко енергия, когато стоят на един крак.

Оказва се още, че пасивен механизъм, при тази символична поза, позволява на птиците да стоят изправени дори когато спят.

Професор Йънг-хуи Чанг от Технологическия институт на Джорджия и Лена Хъ Танг от университета "Емори" в Атланта провели серия от експерименти, използвайки телата на мъртви фламинги, при които установили, че е по-лесно да ги изправят на един крак, отколкото на два.

"Демонстрирахме, че дори умрелите фламингите, без никаква мускулна активност, могат пасивно да удържат теглото на своето тяло на единия крак. Те дори заемат стабилна, непроменлива поза, наподобяваща тази, която техните живи събратя заемат", заявяват двамата учени в публикацията си.

Тази удивителна способност на телата им учените описват като „пасивен гравитационен механизъм“.

„Ако погледнем птицата отпред, докато стои на един крак, свитият крак е свит толкова близо до тялото, че понякога не може да се види.

Именно в тази позата птиците заемат, когато задействат своя механизъм на покой“, обяснява проф. Чанг пред Би Би Си.

Докато изучавали поведението и навиците на тези пернати, учените установили, че когато спят на един крак те почти не мърдат. Този факт подчертава колко стабилна всъщност е тази на пръв поглед ужасно нестабилна поза.

Въпреки че и за тази научна теория липсват директни доказателства, намаленият разход на енергия може да обясни в най-общи линии как много птици, представляващи разнообразни морфологични и екологични ниши, могат да се възползват от това уникално птиче поведение.