Седейки в зала за изпити, заобиколена от лекари и учени, Хедър Рендулик отвори лявата си ръка за първи път, откакто получи поредица от удари девет години по-рано, когато беше в началото на 20-те.

„Беше невероятно чувство за мен да мога да направя това отново“, казва Рендулич. „Това не е нещо, което някога съм мислила, че е възможно.“

Така започва статията на Дарън Инкорвая в Nature Medicine за най-новото откритие на учените от университета в Питсбърг.

Това е възможно, но веднага след като хирургично имплантирано устройство изпрати електрически импулси в гръбначния мозък.

Тогава пациентката Хедър Рендулик не само можеше да отвори ръката си, но също така показа други забележими подобрения в подвижността на ръцете, съобщават още изследователите в специализираното медицинско издание Nature Medicine

„Всички започнахме да плачем“, разказва Марко Капогросо, невролог от университета в Питсбърг, на пресконференция на 15 февруари. „Наистина не очаквахме, че това може да работи толкова бързо.“

Подходът е подобен на този, използван наскоро за пациенти, парализирани от наранявания на гръбначния мозък. Това представлява обещаваща нова техника за възстановяване на доброволното движение на тези, които са останали с парализа на горната част на тялото след удари, казва екипът.

Инсулт възниква, когато кръвоснабдяването на части от мозъка е прекъснато, което често причинява краткосрочни или дългосрочни проблеми с движението, говора и зрението. 

Инсултът е водеща и често недооценена причина за парализа; само в Съединените щати 5 милиона души живеят с някаква форма на двигателен дефицит поради инсулт. 

Въпреки че физическата терапия може да осигури някои подобрения, не съществува лечение, което да помогне на тези пациенти да си възвърнат пълния контрол над крайниците си - и живота си.

Ударите причиняват парализа, тъй като връзката между мозъка и гръбначния мозък е увредена; мозъкът се опитва да каже на гръбначния мозък да движи определени мускули, но съобщението е объркано.

И така, възползвайки се от вече съществуващите техники за спинални инжекции на анестетици, екипът изобрети електрическо устройство, което може да бъде поставено по дължината на гръбначния мозък, за да стимулира нервите там. 

Стимулацията „не боли изобщо“, казва Рендулик. „Чувства се като вибрация.“

Чрез подравняване на електродите на устройството със сетивните нерви, „ние можем да подобрим активирането на мускулите, които са отслабени от удара“, каза на пресконференцията Дъглас Вебер, инженер и невролог от университета Карнеги Мелън в Питсбърг.

 Рендулик и другият пациент в проучването показаха подобрение в задачите за мобилност, включително рисуване на спирала, отваряне на ключалка и хващане и повдигане на кутия със супа, докато устройството е включено. 

Лечебните сесии с непрекъсната електрическа стимулация се провеждат в продължение на четири часа на ден, пет дни в седмицата, в продължение на 29 дни, като подобренията продължават четири седмици след спиране на лечението. 

Това прави изследователите оптимисти, че могат да постигнат още по-силни резултати, ако лечението е съчетано с интензивно физическо обучение

След поредица от инсулти преди девет години Хедър Рендулик загубила възможността да използва лявата си ръка. Сега, благодарение на имплантирано устройство, което изпраща електрически импулси в гръбначните нерви, тя е възвърнала някои функции.

Тук тя се храни сама и сортира блокове, докато устройството е включено, но има проблеми с изпълнението на тези задачи, когато стимулацията е изключена. 

Имплантът изпраща електрически импулси в гръбначните нерви, заобикаляйки увредената връзка между мозъка и гръбначния мозък. (Устройствата на ръката й са само за наблюдение.)

Тя и останалата част от екипа активно тестват устройството с други пациенти и също така проучват дали съчетаването му с физическо обучение може да подобри резултатите. 

Изследователите се надяват, че ще бъде широко достъпен, тъй като операцията за имплантирането му е минимално инвазивна и рутинна и стойността на процедурата може да бъде ясно демонстрирана, което е важно, за да се убедят застрахователните компании да я покрият.

Лечението може да не работи добре при пациенти с тежки двигателни увреждания, казва неврологът от UCLA Брус Добкин, който не е участвал в проучването. 

Но може да послужи като „нов инструмент за опит за максимизиране на възстановяването“ на пациенти с инсулт с по-умерена парализа в комбинация с други терапии.

За Rendulic доказаният потенциал за използване на стимулация на гръбначния мозък за лечение на парализа, причинена от инсулт, й дава надежда за бъдещето. 

„Наистина се надявам и се моля това да стане широко достъпно“, казва тя, „защото знам, че ще промени толкова много животи.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук