Тялото на синия кит е с дължина на авиолайнер. Сърцето му е с размер на автомобил, а език тежи колкото цял слон. Учени от Чикагския университет най-накрая успяха да разберат защо този морски бозайник е толкова голям.
На широчина китът достига над 10 м. Вероятно този гигански параметър е възникнал при китовете още 2-3 млн. години назад и е обусловен от промените в разпределението на храната в океана.

Първоначално тези гиганти не са били толкова големи, в сравнение с другите обитатели на океана. Те са заемали 10-о място по дължина.

Учените са изследвали 63 вкаменели черепа на загинали китове. Също така 13 черепа на видове, които срещаме днес. След това данните са заредени в компютърна програма, където е започнало моделиране. Така учените са проследили развитието на гигантизма, пише The Guardian, цитиран от профит.бг.

Всяка година Арктика позеленява, покривайки се с мъх, поради глобалното затопляне на климата. Учените не изключват, че скованият в лед континент ще доведе бързо до промени в ландшафта на целия регион.

Установено е, че сегашните внушителни размери на китовете са започнали да се „развиват“ независимо по линия на няколко клона на генеалогичното дърво.

С времето дори едрите китове са станали по-големи. Сега и най-малките са с изумителни размери, сравнено с техните предшественици.

По-нататъшният анализ показал, че китовете постепенно са се „разширили“ в рамките на 30 млн. години. Преди 450 г. са се случили постепенни „скокове“.

Вероятно те са провокирани от промяна в океанските течения, благодарение на което Северното полукълбо сега е така хладно.