Защо ГЕРБ толкова бавят обявяването на кандидатите си за София и Пловдив? Има ли кандидат, който да им гарантира успех? Това попитаха колегите от „Марица“ социолога Васил Тончев.

„Това е стил на управление на Борисов. Той умее много добре да се съобразява с настроенията на избирателите, опипва почвата до последния момент.

Вариантите с кандидатите им са два. Единият е председателят на парламента Росен Желязков, който се споменава. Другият е председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Според мен Желязков е с по-силно присъствие и би бил по-силният кандидат, но ще видим какво ще решат“, отговори Тончев.

Според него ГЕРБ работи доста сериозно преди местните избори.

„Партията има силни кметове на доста места в страната, смятам, че ГЕРБ ще бъдат най-подкрепената партия и след изборите. Разбира се, слабите места са им най-големите градове, където ПП-ДБ имат влияние. Основно това важи за столицата.

Макар че кандидатът на ПП за София предизвиква много противоречиви мнения. ГЕРБ едва ли ще успеят да постигнат резултата си от предишните избори, който беше разгромна победа и доминация в цялата страна.

Проблем

ПП досега не са участвали на местни избори, така че е трудно да говорим за отлив. Но според мен няма да могат да постигнат резултата, който биха могли, ако бяха по-добре организирани и имаха структури.

Големият проблем за тях е дали ще успеят да победят в някои от големите градове, най-вече в София. Най-вероятно там на балотаж ще отидат представителят на ГЕРБ и този на "Промяната". Въпросът е как на втория тур ще се преразпредели подкрепата.

Ако ПП-ДБ не успеят да спечелят София, това ще е много сериозна промяна, много сериозен удар за тези партии, които се водят софийски.", заяви социологът.

Грешка

Той назова евентуална грешка от страна на управляващите в предстоящите промени на конституцията.

„Ако лишат президента от правомощия, само ще налеят масло в огъня и ще помогнат на политическата му популярност. А и Конституцията трябва да се пипа, когато има много широк консенсус. Управляващите нямат тази подкрепа, за да тръгнат към промени, които да бъдат безспорни.

Засега прокламираните промени са по-скоро лозунги за трупане на дивиденти, както стана с предложението за смяна на националния празник. Смятам, че те няма да се осъществят, защото са доста опасни за тези, които предвиждат такива реформи и промени", обясни Васил Тончев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук