Автокрадецът Ярослав Димитров, който преди две години стана известен покрай това, че ядоса с поведението си министър-председателя Бойко Борисов, е бил освободен предсрочно от затвора, пише "Правен свят".
През август 2015 г. Димитров беше задържан, след като беше публикуван запис на мъж в момент на кражба на два автомобила, а на Борисов беше докладвано на заседание на Министерския съвет, че заснетият е Ярослав Димитров и е трябвало по същото време да е под домашен арест. Премиерът се възмути тогава, че на крадци се определят по-леки мерки и се налага полиция да ги пази, а от съда и прокуратурата оповестиха справки за делата срещу Димитров.

Така стана ясно, че по-рано през същата година той е бил осъден на 10 месеца затвор в Словения за кражба на автомобил, като присъдата беше изтърпяна след това в България. Отделно срещу Димитров имаше влезли в сила две условни присъди – 2 години затвор за теглене на пари с чужди карти, 3 години за кражба и ново дело за укриване на мотори. В началото на 2016 г. в крайна сметка му беше наложено общо наказание от 3 години затвор по влезлите в сила присъди.

През пролетта на тази година Димитров се е възползвал от промените в закона и сам е поискал да излезе предсрочно от затвора. Той е работил по време на изтърпяване на наказанието и към 14 юни, когато съдия Антон Урумов от Софийския градски съд (СГС) е уважил молбата му, Димитров е имал да изтърпява малко повече от 9 месеца от наказанието.

Становището на прокуратурата и на затворническата администрация е било съдът да не уважава молбата, защото превъзпитанието на Димитров не е приключило. Прокуратурата е поискала от съда да вземе предвид и факта, че в Софийския районен съд (СРС) има висящо наказателно дело срещу осъдения. СГС обаче не коментира в определението си това обстоятелство, а заявява, че са налице всички законови предпоставки за предсрочното освобождаване на Димитров – изтърпял е повече от половината наказание (2 година и 2 месеца), работи, има добро поведение, не е наказван и оценката за риска при него е много ниска. Съдът е определил и задължителни срещи с пробационен служител за 9-те месеца, за които е предсрочно освободен. През юли Софийският апелативен съд (САС) е потвърдил окончателно определението.

Апелативните съдии (Вера Цветкова-председател, Петър Гунчев- докладчик и Маргаритка Шербанова) са преценили, че Димитров "е доказал своето поправяне както с отношението си към работата, така и с цялостното си поведение в пенитенциарното заведение". В определението си те казват, че твърденията на прокуратурата и администрацията на затвора не се подкрепят от доказателствата по делото.

Справка в деловодната система на СРС показва пък, че решението за предсрочно освобождаване на Димитров е дошло 3 месеца, след като на първа инстанция е приключило делото за отнетите два автомобила, по което той стана медийно известен. Впечатление правят коренно противоположните изводи за личността на Димитров, които прави от една страна СРС, за да мотивира осъдителната присъда, а от друга - СГС и САС, когато решават предсрочното му освобождаване.

На 20 април съдия Мирослав Георгиев от СРС е осъдил Димитров на 6 години затвор, като е приел, че всички косвени доказателства срещу него дават възможност да се приеме, че той е извършил престъплението в съучастие. От присъдата и мотивите към нея става ясно, че експертите не са били категорични, че на първоначално разпространените записи се вижда именно подсъдимият, но показания са дали и полицаи, които го познават. Те са заявили пред съда, че лицето на записа най-вероятно е Димитров, а един от униформените е добавил, че е сигурен на 90%.

За да наложи наказание над средния размер, съдия Георгиев посочва, че не намира никакви смекчаващи отговорността му обстоятелства, но има много отегчаващи.

"Подсъдимият към времето на деянието е бил осъждан 3 пъти. Макар деянията по тези осъждания да са в условията на реална съвкупност и да подлежат на групиране, не може да не бъде взет предвид броят на същите. Налагано му е било наказание "лишаване от свобода", което е търпял. Всичко това сочи, че е личност с трайно формирани престъпни навици, като очевидно налаганите наказания не само не са му въздействали поправително, но не са постигнали най-малкото възпиращ ефект", пише в мотивите на СРС. В тях се казва още, че престъплението е било извършено в изпитателния срок по двете предходни осъждания на Димитров и отново е засегната темата с домашния арест, под който той е трябвало да бъде към момента на отнемане на колите във връзка с дело в СГС. Любопитно в случая е, че преди две години от градския съд казаха, че Димитров е бил с мярка домашен арест в производството по екстрадиция за Словения, което е приключило два месеца преди отнемането на колите. Според СРС обаче Димитров е нарушил мярката, а тя, сама по себе си, не можела да го възпре.

"За да извърши престъплението, подсъдимият е нарушил определената му мярка за неотклонение. Това сочи, че този механизъм на държавна принуда не е възпиращ фактор за него не само да не напуска дома си, в което се изразява мярката, но и да осъществява други престъпни деяния. А това е несъмнена индиция за по-високата степен на обществена опасност на дееца, а оттам и на самото деяние", се казва в мотивите на съда.

По това дело Димитров е бил задържан само 10 дни, а към момента на постановяване на присъдата все още е бил в затвора и не е коментирана мярката му за неотклонение. Това дело тепърва ще бъде гледано от СГС на втора инстанция.