Най-новият модел на изкуствен интелект на OpenAI, o1, демонстрира отдалечаване от човешкото мислене чрез намиране на правилните отговори чрез проба и грешка. 

В статия на портала New Atlas се посочва, че ChatGPT и други базирани на голям езиков модел (LLM) AI преди това са били обучени на цялата информация, достъпна за човечеството с подсилване и човешка обратна връзка. Въпреки това, новият модел o1 започна да се отдалечава от човешкото мислене и започна да прилага ефективен подход на чиста проба и грешка в преследване на правилния резултат.

Както се отбелязва в публикацията, разработчиците са вградили в o1 „време за мислене“, през което той генерира „верига от мисли“, обмисляйки възможно решение на проблема. Тук се намесва подходът RL (игрово базирано обучение за укрепване).

Съобщава се, че за разлика от предишните модели, които бяха като усъвършенствани системи за автоматично довършване, o1 се „грижи“ дали прави нещо правилно или не. o1 все още разполага с генерирани от човека модели на разсъждение, но той е свободен да ги прилага произволно и да прави собствени заключения за това кои стъпки и в какъв ред ще го доведат до верния отговор.

„В този смисъл това е първият LLM, който наистина започва да създава това странно, но супер-ефективно „разбиране“ на проблемните пространства“, отбелязва авторът на статията.

Въз основа на това изданието смята, че в бъдеще AI няма да подхожда към реалността по начина, по който го правят хората или животните. Вместо да използва научния метод, да разделя нещата на дисциплини и да провежда експерименти, изкуственият интелект ще изгради свои собствени теории на собствените си езици за това какво работи, какво не и защо.

„Въплътените AI, на които е дадена свободата да учат по този начин, ще бъдат невероятно странни.

Те ще правят най-невероятните неща, които можете да си представите, по причини, известни само на тях. И като правят това, те ще създават и откриват нови знания, които хората никога не биха могли да го сглобят“, смята изданието.

Моделът o1 на OpenAI може да не изглежда като квантов скок напред, седейки там в мрачното текстово облекло на GPT, изглеждайки просто като още един невидим терминален машинописач.

Но това наистина е стъпка в развитието на изкуствения интелект – и бегъл поглед върху това как точно тези извънземни машини в крайна сметка ще изпреварят хората по всеки възможен начин.