Украинският президент Владимир Зеленски заяви, че въоръжените сили на Украйна са получили американски зенитно-ракетни системи НАСАМС. Украинската армия обаче засега отрича това, пишат западни медии.

Батарея за Киев

Пентагонът обяви през август, че решението за системата за противовъздушна отбрана вече е взето. В края на месеца агенцията съобщи, че това ще струва на американския бюджет 182 милиона долара.

Командването на ВВС на ВСУ уточни, че става дума за две батареи НАСАМС: осем пускови установки, команден пункт и радар във всяка.

В същото време миналата седмица говорителят на Пентагона Пат Райдър предупреди, че първите образци няма да пристигнат веднага - в рамките на два месеца.

Според военния експерт и политолог Иван Коновалов подобни забавяния са симптоматични.

"Въоръжените сили на Украйна се снабдяват със западни оръжия, както се казва, "от колелата", а доставчиците не се държат така, както иска Киев. Само Белият дом остава надежден партньор на украинското правителство", каза той.

Като “Бук”, но по-лош

НАСАМС (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) е съвместна разработка на норвежката компания “Конгсберг” и американската “Рейтеон” за замяна на остарелите МИМ-23.

Има три модификации. Втората е на въоръжение в норвежката армия от 2006 г., третата от 2019 г.

Не се знае все още каква модификация ще бъде предоставена на ВСУ. Но дори първата и втората модификация са страшни оръжия.

Първо, системата е напълно модулна - допълва се в зависимост от задачите. Тя е в състояние да изстрелва ракети въздух-въздух АМРААМ, които обикновено се инсталират на изтребители. Киев вече разполага с такива боеприпаси.

"На Запад отдавна се опитват да създадат система за ПВО за този тип ракети. А самите АМРААМ са разработени от 70-те години на миналия век", казва Владимир Коровин, експерт от МГИМО.

Последната версия може да изстрелва и ракети АИМ-9. Обхватът на поразяване на системите за ПВО е от 20 до 50 километра, височината е от 30 метра до 16 километра.

В допълнение към пусковите установки дивизионът включва команден пункт и радар “Сентинел”, проектиран специално за системи за противовъздушна отбрана с малък обсег. Това позволява бързо да се намират и поразяват цели.

Пусковите установки са готови за работа напълно автономно, което минимизира ролята на човешкия фактор и гарантира безопасността на екипажа.

Руската система за ПВО "Бук" има по-голяма зона на откриване и радиус на поразяване. Тя стреля по нисколетящи въздушни цели на височина до пет метра. И точността е по-висока: 0,99 срещу 0,85.

Част от системата

Украйна може да стане първата страна, която използва американско-норвежките системи за противовъздушна отбрана в реални бойни условия. Но по-важното е, че западната концепция за мрежово-центрична война ще бъде изпитана на практика.

Тази военна доктрина е разработена от американските адмирали Уилям Оуенс, Джей Джонсън, вицеадмирал Артър Себровски и изследователя от Пентагона Джон Гарстка през 90-те години на миналия век.

Същността е в тясното взаимодействие на триадата „разузнаване (за НАСАМС– спътници и радари) – средства за управление (команден пункт) – въоръжение (пускови установки)“, образуваща единна информационна и комуникационна мрежа. Това позволява на малки, разпръснати групи да постигнат успех чрез предимство на данните и постоянно споделяне на информация.

"През последните шест месеца Западът изпробва почти всички възможни методи за водене на война в Украйна. Някои се оказаха ефективни. Но въоръжените сили на Украйна не разполагат с достатъчно оборудване за мрежова война", обяснява Владимир Коровин.

Доставките на НАСАМС, според него, са доказателство за прякото участие на НАТО във войната с Русия, тъй като подобни военни операции са невъзможни без орбиталните сателити на Алианса.

Според експертите Киев използва тези комплекси предимно за защита на ключова военна инфраструктура.

"Няма да се получи създаване на пълноценна многослойна противовъздушна отбрана с единно централизирано управление: в Украйна се използват както стари съветски оръжия, така и западни, които не се комбинират. Най-вероятно НАСАМС ще покрива някои специфични сектори на фронта и важни обекти”, смята Иван Коновалов.

Във всеки случай две батерии едва ли ще променят цялостната ситуация. А новите системи за ПВО определено ще станат приоритетна цел за руската артилерия и авиация.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук