Ето кои ще се борят за приза „Изобретател на годината” и „Иновативна фирма”
А ето и номинираните:
Категория „Химия и биотехнологии“
1.
НИКОЛА РАДНЕВ НЕДЕВ
ЕМИЛ БОЖИЛОВ МАНОЛОВ
ДИАНКА ДИМИТРОВА НЕШЕВА-СЛАВОВА
КИРИЛ АСЕНОВ КРЕЖОВ
РУМЕН НИКОЛОВ НЕДЕВ
МАРИО АЛБЕРТО КУРИЕЛ-АЛВАРЕС
БЕНДЖАМИН ВАЛДЕС САЛАС
МЕТАЛ-ИЗОЛАТОР-СИЛИЦИЙ СТРУКТУРИ ЗА ДЕТЕКТОРИ НА ЙОНИЗИРАЩИ ЛЪЧЕНИЯ, СЪДЪРЖАЩИ СИЛИЦИЕВИ НАНОКРИСТАЛИ И МЕТОД ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО ИМ
Изобретението се отнася до структури от метал, изолатор и силиций (МИС), съдържащи силициеви нанокристали, и метод за производството им и по-специално до структури от типа Al/алуминий/c-Si/кристален силиций/SiO2/силициев диоксид/Si-SiO2/силиций-силициев диоксид//SiO2/Al /силициев диоксид/алуминий/, в които слоят от Si-SiO2 /силиций- силициев диоксид/ съдържа кристални наночастици. Структурите намират приложение в дозиметрията като алтернатива на сега използваните радиационни сензори, базирани на структури от метал-изолатор-силиций, в които диелектрикът е от SiО2 /силициев диоксид/. Основната характеристика на тези структури е високата им чувствителност при малки дози на регистрирано лъчение, което е важно за приложението им в медицината, при дозиметричния контрол в ядрената индустрия и в космическите изследвания.Предимствата на метал-изолатор-силиций структурите, получени по предлагания метод, са използването на комбинация от стандартно термично израстване на SiO2 и вакуумни техники за изготвянето им, които са широко разпространени, не изискват употреба на токсични или взривоопасни газове и са съвместими със съвременната микроелектроника.
2.
ИВАН ГЕОРГИЕВ ИВАНОВ,
ГЕНОВЕВА АТАНАСОВА НАЧЕВА,
СТЕФАН ПЕТКОВ ПЕТРОВ,
HANS-GUENTHER GRIGOLEIT
СУПРЕСОР НА ЕНДОГЕННИЯ ЧОВЕШКИ ГАМА – ИНТЕРФЕРОН
Изобретението се отнася до супресор на ендогенния човешки гама-интерферон (hIFN-гама), приложим при автоимунни заболявания и при използване на алотрансплантанти. По своята същност супресорът представлява генно-модифицирани варианти на hIFN-гама, при които в гена на IFN-гама са въведени точкови мутации, водещи до замяна на аминокиселините в позиции 86, 87 и 88 в областта, участваща в сигналната трансдукция, но не и в тази, отговорна за свързането й с рецептора.
Предимство на супресора е, че подтиска действието на абнормено продуцирания hIFN-гама при автоимунни заболявания и така предоставя възможност за производството на медикамент за лечение, по-специално за автоимунните заболявания Multiple sclerosis, Alopecia areata и Myastenia gravis, както и медикамент за потискане отхвърлянето на алотрансплантанти.
3.
ВЛАДИ ВАСИЛЕВ МАНЕВ
АНА ИВАНОВА МАНЕВА
МЕТОД ЗА ОБРАБОТКА НА КРЪВ НА КАРЦИНОМНО БОЛНИ С ЦЕНТРОФУЖНА ПЛАЗМАФЕРЕЗА
Методът за обработка на кръв на карциномно болни с центрофужна плазмафереза има област на приложение в медицината, в частност онкологията и трансфузионната хематология, по-конкретно трансфузионна хематология за обработка на кръв на карциномно болни. Методът дава възможност за обработване на кръв от карциномно болни с центрофужна плазмафереза, като утаените кръвни формени елементи се промиват с буфериран стерилен физиологичен разтвор по специална технология. Изолираните Т-лимфоцити след промиването възстановяват функционалната си активност и се намалява инхибиращия ефект на карциноембрионалния антиген. Методът позволява използването му в рутинната практика, не изисква скъпа високотехнологична апаратура и скъпи плазмени филтри.
Категория „Електротехника и електроника“
1.
Димитър Неделчев Карастоянов
АТАНАС ИЛИЕВ ДОБРЕВ
ДЕЛЯН ПЕНКОВ ЛИЛОВ
БРАЙЛОВ ЕКРАН ЗА ХОРА СЪС ЗРИТЕЛНО УВРЕЖДАНЕ
Изобретението „Брайлов екран за хора със зрителни увреждания“ представлява матрица, състояща се от игли с намотка в долния си край. Над иглите е разположена мембрана с гнезда, в които са поместени сачми. Над сачмите е разположена решетка, чиито отвори са по-малки от диаметъра на сачмите. Брайловият екран (тактилната Брайлова матрица) намира приложение за създаването на помощен текстово/графичен компютърен интерфейс при хора със зрителни увреждания – освен букви и цифри, могат да се изписват и графични символи – изображения и цели картини.
Предимствата на изобретението „Брайлов екран“ са изключително ниските електрически и механични времеконстанти, в резултат на което скоростните и динамичните му характеристики са много добри, както и опростената и евтина конструкция и удобната за реализация технологии.
2.
Георги Стоянов Киров
Георги Цанев Червенков
АНТЕННА РЕШЕТКА ОТ МИКРОЛЕНТОВИ КЪСИ АНТЕНИ С ОБРАТНО ИЗЛЪЧВАНЕ
Изобретението „Антенната решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване“ е предназначена за използване в комуникационната, радионавигационната, радиолокационната и радио- и телевизионната техника в дециметровия и сантиметровия обхват. Антенната решетка от микролентови къси антени с обратно излъчване се състои от правоъгълни метални излъчващи елементи, малки правоъгълни метални отражатели, пет еднакви метални повърхности, обща метална основа с изрязани в нея правоъгълни процепи, осем диелектрични подложки и коаксиален куплунг, свързан с централен лентов проводник на възбуждащата микролентова линия с включени в нея Т-мостови делители със съгласуващи трансформатори. Антенната решетка е с висока стойност на коефициента на усилване и широка честотна лента с компактна печатна конструкция.
3.
Кристина Огнянова Цветанова
Слави Симеонов Славев
Станислав Симеонов Славев
ТАБЛЕТ ЗА СЛЕПИ
Таблетът за слепи хора е с обновяем дисплей и е с възможност за четене на повече от два реда текст и въвеждане на текст в обикновен или табличен формат чрез допир, като повърхността на дисплея има първа част, показваща информация чрез издигане на точки в конфигурацията на Брайлови букви и втора част, която при сигнал от сензор за допир показва клавиатура на Пъркинс за въвеждане на информация с Брайлови букви, като издигането на точките се извършва чрез микрофлуидна технология и с висока скорост. Обновяемият Брайлов дисплей осигурява на потребителя всикчки високотехнологични функции в едно интегрирано устройство, което е лесно за производство и ползване, лесно за приспособяване към различни промени в сотуера и хардуера, устойчиво е на удари и сътресения, прието остава компактно и лесно преносимо, не е скъпо и е износоустойчиво.
Категория „Машиностроене и строителство“
1.
Николай Любенов АЛЕКСИЕВ
Пламен Чавдаров ТАШЕВ
Стефан Христов ХРИСТОВ
МЕТОД И УСТРОЙСТВО ЗА ИЗПИТВАНЕ СКЛОННОСТТА НА МЕТАЛИТЕ КЪМ ОБРАЗУВАНЕ НА ПУКНАТИНИ ПРИ ЗАВАРЯВАНЕ
Изобретението се отнася до метод и устройство за изпитване склонността на металите към образуване на пукнатини при заваряване, по-специално на кръгови шевове. Методът се състои от изработване на надрез на кръгло цилиндрично тяло, което се поставя в отвор на втулка. Втулката се поставя в плоча, като краят на образеца се захваща към лостова система. Образецът се натоварва с различно усилие на усукване, по време на заваряване или след това. Устройството се състои от центриращо приспособление, в което е фиксирана плоча с централен отвор, в който се поставя втулка в отвора, на която се поставя тялото, а другият край на тялото е захванат за лостова система с подвижна тежест. На лостовата система е монтиран датчик, с който се отчита натоварването.
Изобретението ще намери приложени при изработване на метални конструкции в машиностроенето и строителството, и изпитването на склонността на стоманите при образуването на пукнатини в метала на шева и около шевната зона.
2.
Никола Иванов ПЕТРОВ
Станислав Михайлов ВАНКОВ
КРАНОВА СТРЕЛА С ДВОЙНИ ТОПЕНАНТИ И ХИДРАВЛИЧНО ЗАДВИЖВАНЕ
Изобретението се отнася до кранова стрела с двойни топенанти и хидравлично задвижване, приложима като товарно устройство, предназначено за повдигане и преместване на товари на кораби и други транспортни средства. Предимствата на крановата стрела с двойни топенанти и хидравлично задвижване са от една страна, че вместо с три хидравлични цилиндъра, осъществява двете движения - промяна на обсега и завъртане само с един вграден в стрелата хидравличен цилиндър, с което се намалява теглото и стойността на стрелата и се подобрява устойчивостта на кораба, поради снижаване на центъра му на тежест, а от друга страна, поради приложението на силите от топенантите в краищата на стрелата, същата не е натоварена с огъващи моменти, което позволява експлоатация при по-голям ъгъл на кран.
3.
Наско Сирков ЕЛЕКТРОНОВ
Живко Иванов КУШЕВ
УСТРОЙСТВО ЗА НЕИНВАЗИВНО ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НИВОТО НА КРЪВНАТА ЗАХАР
Изобретението се отнася до устройство за неинвазивно определяне на кръвната захар и намира приложение в медицината и по-специално в диагностиката на диабетни състояния в домашни условия. То се състои от корпус, в който е вграден светлинен източник във видимия спектър, за облъчване на изследвания обект, захранен от източник на напрежение. Към корпуса неподвижно са прикрепени фотоприемник за преминало лъчение и фотоприемник за отразено лъчение, при което устройството съдържа още процесор, памет с вградени калибровъчни данни и дисплей. Устройството за неинвазивно определяне на кръвната захар позволява след калибрирането му, чрез индивидуална база данни на пациента, всеки ден да може измерва кръвната си захар неинвазивно, без да е необходима лекарска намеса. Устройството позволява още да се обработи и сравни резултата с инвазивна база данни на стойности на кръвната захар, намираща се в паметта на контролера. При критични стойности на кръвната захар е предвиден предупреждаващ светлинен и звуков сигнал от устройството.
Номинации за „Иновативна фирма“ 2017
Номинирани фирми и в трите технологични области, притежаващи съответните патенти и полезни модели:
1.
„ОПТИКОЕЛЕКТРОН ГРУП“ АД, Панагюрище
BG 2341
АВИАТОРСКИ ОЧИЛА ЗА НОЩНО ВИЖДАНЕ
BG 2429
МОДУЛ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
2.
"МИКРОМОТОР" ООД, София
BG 2354
ХИРУРГИЧЕСКА ЕЛЕКТРИЧЕСКА МАШИНА
3.
"ИНДЕКС - 6" ООД, Пловдив
BG 66537 B1
BG 2427 U1
УСТРОЙСТВО ЗА ПЪЛНЕНЕ И ДОЗИРАНЕ ПО ТЕГЛО С ПРИЛОЖЕНИЕ В МАШИНИ И СЪОРЪЖЕНИЯ ОТ ХРАНИТЕЛНО-ВКУСОВАТА ПРОМИШЛЕНОСТ
BG 2199 U1
УСТРОЙСТВО СЪС СМЕНЯЕМИ ДЪРЖАЧИ ЗА ЗАХВАЩАНЕ И ПРЕНАСЯНЕ НА СЪДОВЕ
BG 2296
ЦЕНТРОВАЩ МЕХАНИЗЪМ ЗА РОТОРНА ЗАТВАРЯЩА КОЛОНА
BG 2328
РОТОРНА КОЛОНА ЗА ЗАТВАРЯНЕ НА СЪДОВЕ С КАПАЧКИ
4.
"МЕД ИНДЪСТРИ" ЕООД
BG 2332 U1
ИНСТАЛАЦИЯ ЗА ИЗВЛИЧАНЕ НА МЕД ОТ ОТПАДЪЧНИ СТЪКЛОТЕКСТОЛИТНИ ПЛАТКИ
Последвайте ни