Пробив: Нова технология ще открива рак без биопсия
Една единствена туморна клетка може да съществува сред милиарди клетки само в един милилитър кръв, което я прави много трудна за намиране
Изследователски екип, ръководен от Технологичния университет в Сидни (UTS), разработи ново устройство за откриване и анализ на ракови клетки от кръвни проби, което ще помогне на лекарите да наблюдават напредъка на лечението, без да извършват инвазивна биопсия, предава Xinhua.
Проучването, публикувано в том 223 на списанието Biosensors and Bioelectronics, показва високопроизводително микрофлуидно устройство със статични капчици с 38 400 камери.
Устройството е способно да изолира и класифицира броя на метаболитно активните циркулиращи туморни клетки в периферната кръв при разделителна способност на една клетка.
Изследователите установиха, че работният процес на новоразработеното им устройство е надежден, което ще елиминира необходимостта от специализирано оборудване и опит, необходими за едноклетъчен анализ на циркулиращи туморни клетки, както и да улесни извършвания на място метаболитен скрининг на туморните маркери на място.
„Нашето устройство следи отделни клетки за повишен лактат, използвайки pH-чувствителни флуоресцентни багрила, които откриват окисляване около клетките“, казва Маджид Варкиани, съавтор и професор от Технологичния университет в Сидни, в изявлението си от днес, 27.02.2023г.
„Една единствена туморна клетка може да съществува сред милиарди клетки само в един милилитър кръв, което я прави много трудна за намиране. Новата технология за откриване има 38 400 камери, способни да изолират и класифицират броя на метаболитно активните туморни клетки“, обяснява експертът.
Според изявлението ракът е водеща причина за заболяване и смърт в Австралия, като всяка година се диагностицират повече от 150 000 австралийци. Хората със съмнение за рак, особено в органи като черния дроб, дебелото черво или бъбреците, често се нуждаят от операция за окончателна диагноза.
Отбелязвайки, че получаването на биопсия може да причини дискомфорт, по-високи разходи и повишен риск от усложнения дължащи се на операция, Варкиани разглежда оценката на туморните клетки в кръвни проби като "далеч по-малко инвазивна от вземането на тъканни биопсии".
„Това позволява на лекарите да правят повторни тестове и да наблюдават реакцията на пациента към лечението“, добавя той.
Изследователският екип на UTS е подал временен патент за микрофлуидно устройство със статични капки и има планове да комерсиализира продукта.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: