Александър Полянский от московския Физико-технически институт заедно с Цзилин Янг от израелския институт Технион представиха доказателството на теоремата, която бе сформулирана от Ласло Тот през 1973 година. Става въпрос за така наречената задача с ленти.
Повече от 40 години учените от цял ​​свят се опитваха да решат задачата на Ласло Тот. Доказателството, дадено от руснака и неговия колега, е публикувано в списание Geometric and Functional Analysis.

"Тя ни "заведе" до идеята за друга, по-силна хипотезата за покриването на сфера със зони, получени от пресичането на единична сфера на единица с триизмерни ленти- дъсчици, не непременно симетрични спрямо центъра", обясни математикът Александър Полянский.

Според експерта, тази теорема е станала важна част от дискретната геометрия. Въпросите, повдигнати в тази област, са пряко свързани с проблемите в IT, физиката и химията.

Ласло Тот въвежда следната теорема: "Зоната на широчина w на единичната двумерна сфера се нарича множеството от точки, които са на разстояние не повече от w / 2 от голямата окръжност (екватор) в геодезически показател. Ако няколко зони покриват единичната сфера, тогава тяхната обща ширина е \ пи ".

Математиците, за да докаже теоремата, тръгнали от обратното. Според тяхното предположение, общата широчина на "лентите", напълно покриващи сферата, ще бъде по-малка от дължината на окръжността.


Превод и редакция: БЛИЦ