Експерти дешифрираха древен ръкопис, като установиха, че той представлява най-ранното оцеляло копие на евангелие за детството на Исус, съобщава американското издание „Нюзуик“.

Фрагментът от папирус, подобен на хартия материал, използван през античността като повърхност за писане, се съхранява в Хамбург в германската държавна и университетска библиотека "Карл фон Осиецки", но в продължение на десетилетия след откриването си беше до голяма степен игнориран.

Сега двама изследователи са установили, че текстът на древногръцки, изписан върху фрагмента, идва от т.нар. Детско евангелие на Тома (ДЕТ) и представлява най-старата известна негова версия. Статията е публикувана в списание Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik.

ДЕТ е едно от „апокрифните“ евангелия – набор от раннохристиянски писания, които обикновено не се считат за част от библейския канон.

Тези писания предоставят подробности за ранния живот на Исус, въпреки че са с неясен произход. Въпреки че не са включени в Библията, историите са били популярни и широко разпространени в древността и по-късното средновековие.

Преди това последно изследване кодекс от ХІ в. представляваше най-старата известна гръцка версия на ДЕТ, за която се смята, че е написана през ІІ век.

Но авторите на сегашното изследване - Лайош Беркеш от Института за християнство и античност към Хумболтовия университет в Берлин и Габриел Ночи Маседо от университета в Лиеж, Белгия - успяват да датират папирусния фрагмент от библиотеката в Хамбург към ІV-V век.

„Фрагментът е изключително интересен за изследване“, казва Беркеш. „От една страна, защото успяхме да го датираме към ІV-V век, което го прави най-ранното известно копие. От друга страна, защото успяхме да придобием нови знания за това как се е предавал текстът през времето“, уточнява той

Наред с датирането на фрагмента от папирус, произхождащ от Египет, авторите дешифрират и текста, изписан върху него. Този текст е разпределен в 13 реда, като всеки ред включва по около 10 гръцки букви.

Съдържанието на папируса дълго време беше пренебрегвано, тъй като той не се смяташе за значим в исторически план. „Приемаше се, че е част от обикновен документ, като лично писмо или дори списък за пазаруване, защото почеркът изглежда тромав“, обяснява Беркеш.

„Първо забелязахме думата Исус в текста. След това, сравнявайки я с множество други дигитализирани папируси, я дешифрирахме буква по буква и бързо разбрахме, че това не може да е обикновен документ“, продължава той.

Анализът на текста кара изследователите да заключат, че той представлява един от вариантите на ДЕТ. „От сравнението с вече известни ръкописи на това евангелие знаем, че нашият текст е най-ранният. Той следва оригиналния текст, който според сегашното състояние на изследването е написан през ІІ век“, сигурен е Беркеш.

Той и колегите му предполагат, че този конкретен текст може да е създаден в църковно училище или манастир, като част от упражнение по писане, както се вижда от тромавия почерк и неправилните редове.