Индийският космически модул "Викрам" изчезна. Това съобщи на сайта си американската космическа агенция НАСА. 

Агенцията разпространи снимки от повърхността на Луната в района на предполагаемото твърдо кацане на космическия апарат. На тях следи от апарата няма. 

Изображенията са направени от автоматичната станция Lunar Reconnaissance Orbiter, докато тя е прелитала над участъка от Луната между кратерите Манцини С и Симпелий N.

Те са разположени близо до южния полюс на спътника на Земята. Именно там, както се смята, неудачно се прилуни "Викрам". Камерата е заснела близо 150 метра от територията. 

Фото  NASA

 

От НАСА са на мнение, че апаратът не е бил открит, защото снимките са били правени по време на здрач и той се крие в някоя сянка. 

Отбелязва се, че орбиталната станция отново ще посети същото място през октомври и ще направи втори опит да открие апарата. 

Според специалистите, тогава шансовете ще са по-големи, защото тази част на Луната ще бъде по-осветена. 

Индийският модул изчезна на 7 септември 2019 година. Малко след това стана ясно, че той е извършил твърдо кацане. 

Индийската космическа агенция заяви, че е намерила мястото на аварията и то е близо до точката, където апаратът трябваше благополучно да се приземи. По думите на индийските власти, апаратът не се е разпаднал на части, вместо това, той лежи на Луната в наклонено положение. 

"Викрам" бе изпратен на Луната, за да търси следи от вода.  

Превод и редакция: БЛИЦ