The Drive: Руска хиперзвукова ракета става „невидима“ с плазмен щит
Първоначално специалистите експериментират с натрий, калий и цезий, но се спират върху последното
Американската публикация обръща внимание на документи, разсекретени от Централната разузнавателна агенция (ЦРУ), които са свързани с високо-летящият разузнавателен самолет A-12 Oxcart, създаден през 60-те години по поръчка на агенцията от екипа Skunk Works на “Локхийд”.
Според публикуваните материали, самолетът е захранван от гориво Jet Propellant 7 (JP-7) с добавка цезий A-50, коxто позволява създаването на йонизиращ облак (плазмен стелт-щит) в опашката на самолета, като по този начин значително се намалява радарният белег на последния.
Отбелязва се, че основната идея на разработчиците е била да инжектират алкален метал в горещите потоци от отработени газове, където първият ще бъде превърнат в йонизиран газ от топлината на втория.
Първоначално специалистите експериментират с натрий, калий и цезий, но се спират върху последното, тъй като той е най-лесно йонизиран в газообразно състояние. В крайна сметка А-50 започва да се забърква от 30% цезий и 60% диалкилфосфат.
Изпитанията на самолета, използващ двигател J58 от Pratt&Whitney, са завършени през 1965 г. в “Зона 51” (Невада, САЩ). The Drive отбелязва, че добавката за гориво за такъв двигател може да бъде токсична, но няма ясни индикации, че цезият, използван в нея , е радиоактивен.
Съобщава се, че малките частици от цезий могат да ускорят разграждането на амортизацията не само на A-12 Oxcart, но и на летящата цистерна KC-135 “Стратотанкер”, поради което последният получава горивна система, сегментирана под JP-7 с A-50.
The Drive отбелязва, че няма причина стратегическият свръхзвуков разузнавателен самолет SR-71 Blackbird, базиран на A-12 Oxcart, да не зарежда JP-7 с A-50.
Изданието признава, че подобно на A-12 Oxcart, хиперзвуковата ракета “Циркон”, която се разработва в Русия, може също така да използва плазмен стелт-щит, за да осигури незабележимост от радари.
„Русия може да продължи да изследва възможното значение на плазмения щит, особено в контекста на разработването на хиперзвукови устройства”, пише The Drive, като добавя, че в случая на “Циркон” „точният метод за генериране на йонизация не е ясен.“
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни
18 Коментара: