Учени от Парижката обсерватория откриха млад океан под ледената обвивка на спътника на Сатурн Мимас. Образуван е само преди 5-15 милиона години.

Както се посочва в проучване в списание Nature, това откритие прави Мимас по-интересен за учените. Сателитът се превърна в място за изучаване на условия, които биха могли да доведат до образуването на живот. Както е известно, в първичните води са възникнали първите живи организми на Земята преди милиарди години.

"Това е най-малко вероятното място в Слънчевата система за търсене на течна вода. Сателитът изглежда стар и неактивен, има огромен брой кратери. Досега нищо не е разкрило съществуването на океан върху него", каза Валери Лейни, астроном от Парижката обсерватория.

Както беше отбелязано, съществуването на океана показва мощен източник на топлина вътре в Мимас, който превърна леда във вода. Освен това течната вода съставлява повече от половината от този леден спътник.

Откритието е направено чрез анализ на изображения, предоставени от космическия кораб Касини на НАСА. Той изследва Сатурн и неговите луни от 2004 до 2017 г. Гледайки как Мимас се клати, докато обикаля около планетата, учените стигнаха до заключението, че има или подземен океан, или ядро ​​с форма на топка за ръгби, пише hmeteobalkans.com.

1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри!

Последните проучвания показват, че въртенето на Мимас се е променило с времето. Това позволи наблюденията на Касини да бъдат комбинирани със симулации на вътрешността и орбитата на обекта. Според резултатите наистина има океан на дълбочина 20-30 километра под повърхността на сателита.

Учените казват, че водният контакт със скалистото ядро ​​може да „проправи пътя за живот“. Океанът обаче е все още доста млад и следователно няма гаранция, че там вече има живот. 

Скоро пръстените на Сатурн ще започнат да изчезват от нашето зрително поле. Това ще се случи поради наклона на планетата в нейната орбита. Наклонът на Сатурн ще падне до нула на 23 март 2025 г. Въпреки че пръстените на Сатурн са огромни (общо те покриват площ, еквивалентна на 30 Земи), те са изключително тънки. На повечето места те са с дебелина под 100 метра.

Сатурн е официално признат за планетата с най-голям брой спътници в Слънчевата система - сега те са 145.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук