Военният експерт Стефанович обясни защо ракетите "Калибър" няма да заменят Искандерите.

Министерството на отбраната на Русия демонстрира морско изстрелване на ракети "Калибър" по военни обекти в Украйна. На кадрите от кораба се вижда как ракетите се изстрелват от пусковата установка и отиват в небето. Медия разбрала дали „Калибър” може да се превърне в универсална ракета за руската армия.

Официалният представител на руското министерство на отбраната Игор Конашенков каза, че на 19 и 20 март руските въоръжени сили са унищожили украински стратегически обекти с "Калибри" и "Кинжали" (хиперзвукова ракета, изстреляна от самолет), по-специално - цеховете за ремонт на повредени бронирани машини в Нежинския ремонтен завод и бази за съхранение на горива и смазочни материали в село Контантиновка, Николаевска област.

Крилатата ракета "Калибър" има обсег на действие до 3000 километра и скорост на полет от 800 до 3000 километра в час. Може да носи бойна глава до 400 кг.

По мнението на редица експерти, "Калибър" може да се превърне в основната ударна сила на стратегическо равнище на руската армия. Така докторът на военните науки Константин Сивков обясни, че една ракета за различни видове военна техника опростява снабдяването на войските.

„Колкото повече видове боеприпаси, толкова по-трудно е снабдяването на войските, толкова по-трудно е да се организира производството им, толкова по-трудно е да се насищат войските с точното количество боеприпаси. Затова, разбира се, навсякъде ще поставят "Калибър". И това е правилно“, каза Сивков.

На свой ред Дмитрий Стефанович, изследовател от Центъра за международна сигурност към ИМЕМО РАН, отбеляза, че за самолетите е разработена специална ракета Х-101, която едва ли ще бъде заменена от Калибър.

„Имаме пряка заповед от президента Владимир Путин, че се нуждаем от наземна версия на Калибър. Все още не се планира въздушна версия на Калибъра - за въздуха имаме доста прилична ракета Х-101. А Калибрите, като правило, се използват там, където да се изпращат самолети е далече или скъпо. При това, едно е ако свалят ракета, друго е ако свалят самолет "
обясни Стефанович.

В същото време той добави, че е малко вероятно и „Калибър“ да измести от войските оперативно-тактическите ракетни системи „Искандер“, които могат да изстрелват както аеробалистични, така и крилати ракети.

„Тези ракети имат различни размери. Ракетата от комплекс "Калибър" е по-дълга, не може да се сложи на "Искандер" просто така. Когато се появи сухопътният Калибр, най-вероятно той ще бъде добавен като отделен дивизион към всяка ракетна бригада “, каза Стефанович.

Директорът на Центъра за анализ на световната търговия с оръжие (ЦАМТО) Игор Коротченко отбеляза, че Калибър-ът принадлежи към силите за стратегическо неядрено възпиране на Русия, а тяхната гъвкавост и способността да се поставят в стандартни контейнери за изстрелване правят възможно използването им дори на малки кораби, като ракетни лодки и катери, превръщайки ги в далекобойно оръжие.

По негово мнение, залповият пуск, показан от Министерството на отбраната на РФ, може да е извършен от такъв кораб. „Това е пълен боекомплект, както го разбирам, на този сравнително малък като водоизместимост кораб. Ето това е ефективна работа“, подчерта Коротченко.
Той припомни, че за първи път „Калибър“ е използван за унищожаване на мишени на бойците на ИДИЛ в Сирия.

„Днес „Калибър“ е сериен, доказан, надежден, ефективен тип оръжие. Подготвили сме съответните центрове за подготовка на полетни мисии, базирани, разбира се, на руски технологии, както и глобалната навигационна система Glonass, така че тук имаме напълно суверенни и независими в бойното използване, изготвяне и голямосерийно производство на този вид продукти.

Проектите, както на ядрени, така и на неядрени многоцелеви подводници също ще са оборудвани с Калибър “, отбеляза експертът.

В същото време Константин Сивков смята, че залповият изстрел „не е демонстрационен спектакъл, а има важен практически характер“.

„Това е използването на оръжия за решаване на конкретна бойна мисия. Защо Калибър? По простата причина, че войските трябва да отработят използването на тези оръжия в бойни условия. Много е необходимо", каза експертът.

По негово мнение, целта на залповите изстрелвания е да се провери работата на бордовата система за управление.

„С единични залпове или при изстрелване на две или три ракети може да работи нормално, но с пълен залп могат евентуално, да се появят някои проблеми. И сега беше осъществен пълен залп без никакви проблеми - тоест всичко беше успешно “, завърши Сивков.