Защо тези борове винаги се накланят към Екватора?
Можете да ги откриете на много места в света – високи, тънки борове, които изглежда, че растат прави. Но учени установиха, че боровете Cook винаги се накланят към екватора. Причината за това не е съвсем ясна, пише сайтът Science Alert.
Учените измервали дърветата на пет континента и за първи път документирали вид, чийто наклон изглежда зависим от полукълбото, в което се намират. Боровете Cook произхождат от Нова Каледония, тропически архипелаг в югозападната част на Тихия океан. Те са класифицирани за първи път по време на втората мисия на капитан Джеймс Кук за околосветско пътуване.
Боровете са популярен избор при създаването на паркове и градини в много части на света. Те могат да достигат височина до 60 метра и заради късите си клонове са доста тесни. Но още по-характерен за тези дървета е наклонът им.
Всичко започнало като наблюдение на шега. Един от учените, ботаникът Мат Ритър от Калифорнийския политехнически университет, разказва, че в Калифорния и Хавай боровете сякаш се накланят на юг. Но този вид борове расте и в Австралия, включително известната наклонена коледна елха в град Лисмор.
За целите на изследването си Ритър и екипът му взели мерките на 256 дървета в 18 области на пет континента, включително в Нова Каледония. Учените изключили възможността растежът на дърветата да е свързан с въздействието от друг обект като сграда или електрически стълб.
Те записали височината на всяко дърво, диаметъра на дънера, както и посоката на компаса и ъгъла на наклона. За тяхна изненада се оказало, че боровете Cook са по-систематични в наклона си от очакваното.
Боровете имали наклон от 8.05 градуса на юг в северното полукълбо и в обратната посока в южното полукълбо. Под 9% от измерените дървета не отговаряли на този наклон. Надморската ширина също е от значение – колкото по-далеч от екватора растат дърветата, толкова по-голям е наклонът. Така че слънчевата светлина изглежда оказва въздействие.
Много растения, включително тези борове, са известни със склонността си да се накланят към източник на светлина, характеристика, известна като фототропизъм. Но има и различна характеристика на растенията, която им помага да остават изправени – способността им да засичат гранитацията на молекулярно ниво и следователно да насочват корените и клоните си в правилните посоки.
Дори малко дърво да развие наклон към слънцето, със съзряването на растението то коригира асиметрията и расте нагоре, ако няма природни сили, които да предотвратят това. Такива например са силните преобладаващи ветрове в дадена посока.
Но поради някакви причини боровете Cook продължават да се накланят независимо колко високи стават. Те са уникални в това отношение, защото други видове борове от Нова Каледония могат да растат прави независимо къде в света са засадени.
Възможно е боровете Cook да имат генетична особеност, която им позволява да се накланят, да търсят повече слънчева светлина в надморските ширини, които не са от естествения им хабитат. Учените обаче смятат, че гравитацията и дори магнитното поле на Земята също могат да играят определена роля.
Изследовантелите се надяват да проведат нови изследвания, които според тях ще им позволят да открият малко известни механизми, които растенията използват, за да отговорят на промени в природата.
Източник: Profit.bg.
Последвайте ни
0 Коментара: