Съдът е отказал екстрадиция на Абдуллах Бююк в края на март
От 28 юни досега няма постъпило искане от Турция за предаването на който и да е неин гражданин
Тя обясни, че подобно искане може да постъпи или в Министерството на правосъдието, чрез Интерпол или чрез Министерството на външните работи, от където да бъде препратено към правосъдното ведомство. „Министерство на правосъдието проверява чисто формално дали всички необходими документи по закона, по Рамковото решение и по Конвенцията за правата на човека са налични, препраща го до Прокуратурата, която го препраща на компетентния съд по местонахождение на лицето. След като го препрати, съдът образува производство, лицето трябва да бъде задържано за 72 часа и производството е двуинстанционно. Окръжен съд е компетентен на първа инстанция, Апелативният – на втора. На втора инстанция решението е окончателно“, разясни процедурата министър Захариева.
По думите ѝ от началото на годината от страна на Република Турция са постъпили 4 искания за екстрадиране като по всички има произнасяне от българския компетентен съд. „Изпълнителната власт не е страна в това производство. Министерството на правосъдието просто проверява чисто формално дали всички необходими процедури са спазени“, посочи тя.
Министър Захариева обясни, че с едно от предишните искания от края на март съвпада само малкото име на лицето, за което Турция иска екстрадиране – Абдуллах. „Съдът се е произнесъл окончателно за въпросното лице в края на март и е отказал екстрадиция“, каза още тя.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА СЪБИТИЯТА В ТУРЦИЯ!
Последвайте ни
0 Коментара: