Адвокат атакува в съда новия формат на изпита след 7-и клас

Родители недоволстват, МОН уверява, че промяната е минимална

https://blitz.bg/obrazovanie/advokat-atakuva-v-sada-noviya-format-na-izpita-sled-7-i-klas_news1105722.html Blitz.bg

Новият интегриран изпит по математика от Националното външно оценяване за 7-и и 10-и клас вече създава напрежение сред родителите, предава БНТ.

МОН реши: Край на НВО по математика, заместват го със..

Жалба

Пловдивската адвокатка Снежана Стефанова внесе жалба в Административния съд в София срещу заповедта на Министерството на образованието, с която се въвежда новият формат още от тази учебна година.

Стефанова е майка на седмокласничка и твърди, че промяната поставя учениците в неравностойно положение. Според нея интегрирането на въпроси от природните науки в изпита по математика е непосилно за децата, защото учебните програми не подготвят учениците за подобен подход.

„Заповедта е издадена едва три седмици преди началото на учебната година. Това е драстична промяна, а една година е твърде кратък срок за адекватна подготовка. Този изпит определя бъдещето на учениците и не бива да се експериментира с тях“, заявява адвокат Стефанова.

Министър Вълчев огласи големи промени в гимназиите и каква е заплатата на преподавател във ВУЗ

Мултидисциплинарни изпити

Тя настоява новият формат да бъде отменен поне за тази учебна година и да се проведе обществен и експертен дебат преди въвеждането на мултидисциплинарни изпити.

От своя страна образователният министър Красимир Вълчев уверява, че притесненията са неоснователни. По думите му изпитът ще остане по математика, като задачите ще са сходни с досегашните, но по-практически насочени.

"Учениците няма да зубрят формули. Ще трябва да прилагат знанията си в реални ситуации – точно това е целта. Така се развиват умения, които ще им служат в живота", посочи министърът. Той добави, че новият формат ще ограничи нуждата от частни уроци и ще насърчи интереса към природните науки.

Коментирай