Британската централизирана система за прием в университетите UCAS взе решение да удължи срока за кандидатстване с две седмици - до 29 януари, съобщават от официалния UCAS център на "Интеграл", чрез който кандидатстват значителна част от българските ученици.

Това е безпрецедентно решение, което удължава традиционният срок 15 януари, с което приемът трябваше да бъде прекратен днес, се посочва в съобщението.

Решението ще даде възможност на кандидат-студенти, които все още обмислят образование във Великобритания, да подготвят нужните документи и да прецизират изборите си до 5 университета или 5 специалности, съобщават от консултанската фирма за образование в чужбина "Интеграл".

Расте броят на университетите, които взимат решение да "замразят" таксите за чуждестранни студенти от ЕС за академичната 2021/2022 година, с което първокурсниците от ЕС след реален Брекзит, ще заплащат досегашните 9250 паунда, вместо очакваните между 12 000 паунда и 18 800 паунда годишно, които към момента заплащат чуждестранните студенти извън ЕС.

Великобритания удари България с жестока секира за визите

Близо 1/3 от висшите училища на Острова вече са обявили мерките, които предприемат за европейските студенти след Брекзит - по-ниски такси за обучение, специални академични стипендии или комбинация от двете.

Сред тях са Royal Holloway - University of London, University of Strathclyde, Brunel University, University of Portsmouth, Coventry University, Falmouth University, University of Leicester, University for the Creative Arts, както и Swansea University, University of South Wales и Cardiff University в Уелс.
Видовете финансова помощ са базирани на различни критерии - в по-голям размер тя се отпуска за кандидати с отличен успех и постижения, и се предоставя на конкурсен принцип.

Целта е да се минимизира ефекта от решението на британското правителство от лятото на 2020 г. да прекрати студентското кредитиране за кандидати от ЕС, които планират да започнат обучение на Острова през септември 2021.