COVID-19 погуби един от най-видните ни академици
На 64 години си отиде физикохимикът акад. проф. дфзн Петър Кралчевски
На 64 години си отиде физикохимикът акад. проф. дфзн Петър Кралчевски, дългогодишен преподавател във Факултета по химия и фармация на Алма матер, съобщиха от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той така и не е успял да се пребори с коронавируса.
Академик проф. дфзн П. Кралчевски има впечатляваща научна и учебна активност, която е високо ценена, както в международен, така и в национален мащаб.
Той е един от най-изтъкнатите български учени – автор и съавтор на над 220 публикации в научни списания, 14 глави в книги и на новаторската монография Particles at Fluid Interfaces and Membranes, издадена от издателство Elsevier през 2001 г. Трудовете му са цитирани повече от 10 000 пъти в научната литература и индексът му на Хирш е h = 46.
Изнесъл е 262 доклада на научни конференции и симпозиуми, от които 58 са пленарни или поканени, както и 44 поканени лекции в чуждестранни университети.
През 2006 г. е удостоен с почетен знак на Софийския университет със синя лента за значителни постижения в науката, през 2007 г. печели наградата "Млад професор на 2007 г.", през 2016 г. е удостоен с голямата награда за наука "Питагор" на Министерството на образованието и науката, а през 2020 г. печели наградата "Ликлема" на Европейското общество по колоиди и повърхности, пише Novini.bg.
Основните научни изследвания на проф. Кралчевски са в областта на физикохимията на флуидните повърхности, повърхностно-активните вещества и дисперсните системи.
Той има съществени приноси за разработването и прилагането на редица теоретични подходи в термодинамиката и хидростатиката на флуидните повърхности и мембрани, кинетиката и термодинамиката на адсорбцията на повърхностно-активни вещества (ПАВ), повърхностните сили и стабилността на течни филми, капилярните сили между колоидни частици на междуфазова граница и в тънки филми, теорията на мицеларните разтвори.
Професор Кралчевски е автор (заедно с японския си колега проф. К. Нагаяма) на първата изчерпателна монография, описваща поведението на колоидни частици на междуфазови граници и в тънки филми.
Тази важна интердисциплинарна област през последните години фокусира вниманието на редица учени, поради значението й за получаване на нови класове от наноматериали и композитни материали, възможността за стабилизация на пени и емулсии без да са необходими ПАВ, за разработване на нови аналитични и диагностични техники в медицината и за други важни приложения.
Академик Кралчевски има и богат управленски опит – в периода от 1993 до 2008 г. е ръководител на Лабораторията по инженерна химична физика; в периода от 2015 до 2019 г. е декан на Факултета по химия и фармация,
в периода от 2019 г. до кончината му е ръководител на лабораторията по "Комплексни флуиди" към Катедрата по инженерна химия и фармацевтично инженерство, ръководител и съръководител е на повече от 50 научни и научно-приложни проекта с участието на български и чуждестранни организации.
От 2007 до 2015 г. е член на управителния съвет на НИС към Софийския университет. Негови научни възпитаници са 16 защитили докторанти, които продължават научното му дело в България и по света.
Последвайте ни