МОН готви големи промени за елитни гимназии
Новият модел ще бъде въведен чрез промени в Закона за предучилищното и училищното образование
Предстои важна промяна в структурата на математическите гимназии в България. Министерството на образованието и науката (МОН) предлага те да бъдат преобразувани в специализирани училища, с което ще се промени и редът за прием на ученици.
Предложението беше обявено от образователния министър Красимир Вълчев и ще обхване всички 31 природо-математически гимназии в областните градове на страната.
Прием след 4. клас и отпадане на изпитите след 7. клас
Съгласно предложението, новият статут ще позволи на тези училища да приемат ученици още след завършен 4. клас. Учениците ще продължат обучението си и след 7. клас без необходимост от кандидатстване или допълнителни изпити.
„Учениците, приети в 5. клас, вече имат изградена солидна математическа основа в 7. клас и ние не трябва да ги губим за математиката. С новия подход ще ги задържим и развием още повече“, подчерта министър Вълчев.
Промени в Закона за училищното образование
Новият модел ще бъде въведен чрез промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които ще бъдат предложени за обществено обсъждане през месец май. Целта е да се постави по-силен акцент върху природните и хуманитарните науки, като същевременно се развиват ключови умения у учениците.
„Природните науки и математиката дават умения като логическо мислене, разбиране на света, решаване на практични и комплексни задачи – именно това ще бъде основата за бъдещите поколения“, допълни Вълчев.
СТЕМ центрове и местни инициативи в подкрепа на малките математици
По време на посещение във Враца, министър Вълчев откри нов СТЕМ център „Дигитален свят“ в Природо-математическата гимназия и посети Академия по математика, организирана от Община Враца. Целта на тези инициативи е да се насърчи интересът към науката и технологиите още от ранна възраст.
Последвайте ни
Ха дано да се случи. Найголямото облекчение за учениците и децата, които се съсипват да участват в състезания и да решават твърде трудни задачи само и само за да запълнят минималния брой паралелки в столицата. Не може в прием след 4ти клас в 30хиляден град да има повече паралелки на глава от населението от колкото в град като София. Всички знаем, че е за пари и тези които не могат да се класират с абсурдния бал трябва да се насочат в платени частни училища и уроци.